mobile

Podatek od nieruchomości

Coraz więcej osób decyduje się na wynajem mieszkań w celach zarobkowych. Chętnych nie brakuje. Wśród nich są turyści, studenci, czy przyjezdni. Jak wygląda wtedy sprawa z podatkiem? Czy trzeba go opłacać? W jakich wypadkach nie obowiązuje opłata?

Dagmara Gradolewska
TAGI
Podatek od nieruchomości

Sąd Administracyjny w Gdańsku zatwierdził wyrok 07.06.2017r. w którym jasno mówi, że jeśli mieszkanie jest wynajmowane okresowo, nie obsługuje go profesjonalna firma, nie są w nim prowadzone usługi zakwaterowania, to zakładanie działalności nie jest wymagane. Wtedy rozliczenie dotyczy zryczałtowanego podatku 8,5 proc.

Wszystko zaczęło się od sprawy, w której kobieta  nie prowadziła własnej działalności gospodarczej i mieszkała za granicą. Wynajmowała swoje mieszkanie w Polsce i rozliczała przychody z tytułu najmu w formie zryczałtowanego podatku. Z początku właścicielka wynajmowała lokal długoterminowo, a z czasem skróciło się to nawet do dwóch dni. W związku z tym wystąpiła ona z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową. Dzięki temu chciała mieć pewność, że nadal będzie mogła rozliczać przychody w tej samej formie.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, który działa w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów odpowiedział właścicielce mieszkania następująco:

Opisane działania wypełniają przesłanki działalności gospodarczej wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) i w przypadku wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania, podlegają stawce 17 proc.

Izba Skarbowa w Gdańsku wyraziła się bardzo podobnie na ten temat:

Rozmiar, powtarzalność, zarobkowy charakter oraz sposób zorganizowania wskazują na znamiona działalności gospodarczej, to w takim przypadku wynajem nieruchomości również spełnia przesłanki uznania go za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i powinien zostać rozliczony na zasadach właściwych dla tej działalności.

Wynajmująca oczywiście nie zgodziła się z odpowiedzią na swój wniosek i zaskarżyła podane interpretacje. Jej adwokaci zaznaczyli, że klientka postępuje z pustym mieszkaniem racjonalnie i nie oznacza to od razu prowadzenie własnej działalności.

Tak więc zakładanie własnej działalności, która jest sugerowana przez Urzędy Skarbowe jest niekorzystne dla właścicieli, ponieważ wtedy będą rozliczani z wyższego podatku. Warto więc o tym pamiętać przy podejmowaniu decyzji o wynajmie swojego mieszkania.
 

Źródło fotografii:

http://www.bip.gdansk.wsa.gov.pl

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda