Po R@porcie
Wysoki poziom spektakli uczestniczących w 13. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni oraz połączony z nim konkurs na Gdyńsą Nagrodę Dramaturgiczną, zapewniły trójmiejskim miłośnikom teatru niezwykle emocjonujący tydzień.
R@port jest znaczącym wydarzeniem na teatralnej mapie Polski. Świadczy o tym już sam zestaw spektakli biorących udział w konkursie, w większości nagradzanych już wcześniej na festiwal innych w innych miastach i zbierających bardzo pozytywne recezje. Pierwszym mocnym akcentem był "Ślub" Witolda Gombrowicza, bardzo dobrze przygotowany i zagrany przez zespół Teatru Współczesnego w Szczecinie. Mocne wrażenie pozostawiały po sobie także kolejne sztuki. Pełen energii "Cesky diplom", wielowarstwowe "Wiele demonów" na podstawie prozy Jerzego Pilcha w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, pełne furii i zemsty "Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk" Agaty Dudy-Gracz oraz nagrodzony "Puppenhaus. Kuracja" TR z Warszwy, który w niezwykle oryginalny sposób odniósł się do naszych traum narodowych.
– Zdecydowaliśmy się docenić wyzwanie, jakie postawili przed sobą i widzami twórcy spektaklu, który odważnie podejmuje temat wypartej i niewygodnej pamięci – podkreślili jurorzy w werdykcie. – Spektakl ten oddaje głos nieobecnym w oficjalnej historycznej narracji, którzy mieli prawo próbować przetrwać na własnych (nie)heroicznych warunkach. Jednocześnie zwróciła naszą uwagę forma przedstawienia, daleka od dosłowności, z niezwykłym wyczuciem oswajająca nas z okrucieństwem podejmowanych tematów. Jesteśmy przekonani, że twórcy spektaklu rewidując naszą pamięć o przeszłości uwrażliwiają nas na zagrożenia współczesności.
Tekst napisany przez Martę Fertacz w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego nie zostawia obojętnym, niemniej należy przy tym podkreślić, że przy tak wysokim poziomie sztuk zaprezentowanych podczas R@portu werdykt jurorski wcale nie był dla widzów i krytyków oczywisty. Nagroda Publiczności 13. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port została przyznana przedstawieniu „Český Díplom” Piotra Rowickiego, a Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna trafiła do Przemysława Pilarskiego za sztukę „Wracaj”.
Festiwal zakończył utrzymany w kabaretowym tonie spektakl teatru Pożar w Burdelu pod tytułem „Śmierć wrogiem ojczyzny”, stanowiący wyraźny kontrapunkt do całości festiwalu.