Planszówki w bibliotece
Zbiory trójmiejskich bibliotek to nie tylko książki, ale także filmy, audiobooki, płyty winylowe oraz gry planszowe. Liczba i popularność tych ostatnich rośnie systematycznie od kilku lat. Czytelnicy mogą wypożyczać je do domu lub zagrać na miejscu. Chętnie korzystają z obu tych możliwości
- W zbiorach Biblioteki Gdynia dostępnych jest obecnie 1116 egzemplarzy planszówek, a w tym około trzystu różnych tytułów - mówi Zuzanna Gajewska z Działu Marketingu i Promocji Literatury BG. - Najwięcej jest ich w nowej Bibliotece Śródmieście (około 200), podobnie w Bibliotece Obłuże. Bogate zbiory mają także Biblioteka z Pasją, Biblioteka Grabówek i Biblioteka Dąbrowa oraz placówki na Pogórzu i Wzgórzu, a także Biblioteki Chylonia „Pod Żabką” i Działki Leśne (ul. Warszawska 3).
Dostępne w Bibliotece Gdynia gry są dla osób w różnym przedziale wiekowym i o zróżnicowanym poziomie zaawansowania – od laików do geeków. W zbiorach można znaleźć zarówno typowe planszówki, jak i gry karciane czy zręcznościowe.
W Gdańsku gry planszowe w większej liczbie dostępne są w 6 filiach. Najwięcej w Bibliotece Manhattan, Filii nr 19, Bibliotece pod Kotem i Myszą oraz Bibliotece Kokoszki. Gry (oraz związane z nimi zajęcia) są także dostępne w Filiach nr 14. oraz nr 57. W każdej z tych bibliotek gry udostępniane są czytelnikom na miejscu, .wypożyczać do domu można je jedynie w Bibliotece pod Kotem i Myszą. Poza tym zdecydowana większość pozostałych placówek posiada na stanie mniejsze ilości gier w tym wydaną z inicjatywy Biblioteki grę „Mistrz Bajek”.
- Proces pozyskiwania gier oraz konkretnych tytułów różni się w zależności od filii – zaznacza Jędrzej Sołtysiak z Działu Promocji, Marketingu i PR Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku. - Biblioteka pod Kotem i Myszą przy wyborze gier kieruje się ich popularnością na rynku, opiniami graczy oraz własnymi doświadczeniami z danymi tytułami, do Biblioteki Kokoszki zamawiane są tytuły gier dla dzieci, ponieważ placówka ta mieści się przy szkole, Filia nr 57 większość gier otrzymała od zaprzyjaźnionych czytelników, Biblioteka Manhattan zaś dostała około 30 gier od firmy Trefl, a w każdą trzecią sobotę miesiąca w bibliotece pojawia się wolontariusz, który tłumaczy zainteresowanym ich zasady - wymienia.
Zbiory gier, podobnie jak książek, tworzone są jednak przede wszystkim w oparciu o potrzeby czytelników. Każdy z nich może więc zaproponować zakup konkretnego tytułu – w rozmowie z bibliotekarzem, a w przypadku Biblioteki Gdynia także korzystając z formularza dostępnego na stronie internetowej (bibliotekagdynia.pl). Tam też można znaleźć informacje o rozgrywkach gier organizowanych przez poszczególne filie. Niektórzy pracownicy bibliotek testują też nowe tytuły podczas Festiwalu Gramy!, organizowanego przez firmę Rebel.
– W samym 2018 roku odnotowaliśmy 5632 wypożyczeń gier planszowych do domu i 3278 udostępnień gier na miejscu – wylicza Zuzanna Gajewska. – Najwięcej wypożyczeń gier do domu było z Biblioteki Obłuże i z Biblioteki z Pasją. Według danych z ostatniego kwartału 2018 roku najchętniej wypożyczaną u nas grą było Mistakos, ale czytelnicy często sięgają też m.in. po 5 sekund, Ego, Dobble, Taboo, Kolejkę czy Wsiąść do pociągu.
W Gdańsku najpopularniejsze tytuły wśród najmłodszych to: Pędzące żółwie, Zwierzak na zwierzaku, Potwory do szafy, a wśród starszych: Uno, Uga Buga, Śpiące królewny, Jungle Speed, Boost!, ale także Dixit, Splendor, Carcassonne i Przebiegłe wielbłądy. Co więcej, lokalni wydawcy gier z dużym entuzjazmem podchodzą do pomysłu przekazania bibliotekom także swoich najnowszych tytułów.
- Udostępnianie gier w bibliotekach to bardzo dobry pomysł – mówi Dobrawa Leszczyńska, która zajmuje się marketingiem projektów inicjatywy wydawniczej Underworld Kingdom. – Chętnie włączylibyśmy się w taką akcję, jednak dotychczas żadna z bibliotek nie zwróciła się do nas z podobną propozycją. Mamy także pomysł organizacji w szkołach spotkań, podczas których dzieci i młodzież będą miały możliwość grania w planszówki. Zależy nam na promocji takiej formy spędzania wolnego czasu, nie tylko ze względów biznesowych. Granie w gry planszowe doskonali umiejętności społeczne, ale również pobudza ciekawość świata, wzbogaca wiedzę, podnosi kreatywność, rozwija wyobraźnię i ćwiczy koncentrację. To są umiejętności, które naszym dzieciom są bardzo potrzebne - podkreśla.
Wiele przykładów pokazuje, że współczesna biblioteka nie pełni już wyłącznie funkcji wypożyczalni książek, ale jest też miejscem spotkań, dlatego jest to także doskonała przestrzeń do organizowania różnego rodzaju rozgrywek. W filiach biblioteki Gdynia odbywają się między innymi takie wydarzenia jak Epickie planszówkowanie, Planszomania czy Mania planszówek i wiele innych, pojawiają się także grupy znajomych, którzy umawiają się tu na wspólne granie.
Odzew czytelników na planszówki w bibliotekach jest bardzo pozytywny, choć część z nich nadal jest zaskoczona obecnością gier w bibliotece. Zadowoleni wydają się rodzice, którzy „testują” gry w bibliotece, zanim zdecydują się na zakup jakiegoś tytułu.