mobile

Otwarcie dziewiątej osi widokowej w ramach projektu "Spojrzenie na Gdańsk"

4 listopada (sobota) 2017 r. o godz. 12.00 Gdański Zarząd Rróg i Zieleni otwiera kolejną oś widokową w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk”. Tym razem spotykamy się na gdańskim Ujeścisku przy ul. Niepołomickiej 19. Odsłonięcie widoku tradycyjnie już stanowić będzie mini-spektakl artystyczny.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
TAGI
Otwarcie dziewiątej osi widokowej w ramach projektu "Spojrzenie na Gdańsk"

Ideą projektu „Spojrzenie na Gdańsk” autorstwa Witolda Pawła Burkiewicza pracującego w Dziale Ogrodnika Miejskiego Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni jest przywrócenie historycznych, zapomnianych widoków miasta oraz pokazanie nowych, które powstają w naturalnym procesie rozwoju tkanki miejskiej.  

- Już w najbliższą sobotę, 4 listopada spojrzymy na Gdańsk z zupełnie nowej perspektywy – mówi Witold Paweł Burkiewicz. – To ostatnie w tym roku i dziewiąte z kolei otwarcie widoku w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk”. Spotykamy się o godz. 12.00 przy ul. Niepołomickiej 19 w sąsiedztwie przystanku autobusowego. Tym razem postanowiliśmy ujawnić miejsce, z którego otwarty zostanie nowy widok. Jest to tzw. Wzgórze Luizy położone na gdańskim Ujeścisku u zbiegu ul. Niepołomickiej i ul. Kampinoskiej, po II wojnie światowej nazywane także „Wzgórzem Zielińskiego” od nazwiska właściciela terenu.

Inauguracja projektu „Spojrzenie na Gdańsk” odbyła się 14 października 2016 roku. Wtedy przy Dworze I przy ul. Polanki 125 w Oliwie otwarto jedyną do dziś zachowaną oś widokową z Dworów Oliwskich w kierunku morza. Kolejne dwa widoki odsłonięto we Wrzeszczu (pierwszy ze wzgórza nad ul. Podleśną, drugi z tzw. Kaczego Dołka nad ul. Jaśkowa Dolina – oba w kierunku Zaspy i morza). Następna oś widokowa powstała w dzielnicy Aniołki (ze wzgórza nad ul. Wronią na tereny stoczniowe). Kolejny widok otwarto we Wrzeszczu (z Góry Jana, spod tzw. Ślimaka na Stary Wrzeszcz, Nowy Port i morze). Trzy ostatnie widoki otwarto w Oliwie (ze Wzgórza Luizy – w kierunku Żabianki, Sopotu i morza, spod Pachołka – w kierunku Starej Oliwy, Wrzeszcza i terenów stoczniowych oraz z leśnych wzgórz w  Dolinie Szwabego).

Projekt „Spojrzenie na Gdańsk” rozpisany został na kilka lat. W trakcie jego trwania odsłoniętych zostanie kilkadziesiąt widoków, które stanowią niezwykłą wartość kulturową Gdańska. Docelowo każdy punkt widokowy będzie wyposażony
w elementy małej architektury (ławki, barierki czy platformy widokowe). W planach jest również wydanie mapy i mini-przewodnika po gdańskich widokach

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda