Otwarcie Biblioteki Oliwskiej
Miło nam poinformować, że jeszcze w styczniu zostanie ponownie otwarta Biblioteka Oliwska, która przeszła gruntowny remont. Na ponad trzystu metrowej przestrzeni wydzielona została część dla dzieci i młodzieży, wypożyczalnia książek jak również strefa relaksu. Zadbaliśmy również o większy i nowszy księgozbiór, który w tej chwili liczyć będzie 23.000 woluminów. W tym aż 5.000 beletrystyki dla dzieci, 9.000 beletrystyki dla dorosłych oraz blisko 2.000 audiobooków.
Nowe wnętrze biblioteki, już we wtorek 30 stycznia od godz. 18:00. Tego dnia odbędzie się spotkanie z Elżbietą Cherezińską, autorką bestsellerowego cyklu "Odrodzone królestwo" poświęconego historii Polski z czasów rozbicia dzielnicowego.
Elżbieta Cherezińska - pisarka i teatrolożka. Autorka bardzo popularnych powieści historycznych. Zadebiutowała napisaną wspólnie z Szewachem Weissem literacką biografią ambasadora - Z jednej strony, z drugiej strony. Następnie wydała powieść opartą na materiale faktograficznym z getta łódzkiego Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum. Jej kolejne powieści to dwa duże cykle: Północna droga - której akcja rozgrywa się w Skandynawii na przełomie X i XI wieku oraz Odrodzone Królestwo - opowiadające o końcu rozbicia dzielnicowego w Polsce. Pasje związane z polskim średniowieczem kontynuowała w Grze w kości, będącej opowieścią o Bolesławie Chrobrym i dwutomowej historii jego siostry, królowej Świętosławy Hardej i Królowej. Poza średniowieczem, w krąg zainteresowań Cherezińskiej wchodzi II wojna światowa o której traktuje powieść Legion i dzieje Europy w XIX wieku opowiadane w monumentalnym Turnieju cieni.
Natomiast dzień później (31 stycznia - środa) zapraszamy obecnych i przyszłych czytelników Biblioteki Oliwskiej do zapoznania się nie tylko z nowym wystrojem, ale także z księgozbiorem, który powiększył się o wiele nowości wydawniczych. Wypożyczanie będzie możliwe już od godziny 9:00. To jednak nie koniec atrakcji! Tego samego dnia o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Ignacym Karpowiczem, jednym z najciekawszych współczesnych pisarzy, autorem takich powieści jak ”Cud”, „Balladyny i romanse”, „Sońka”, „Miłość”.
Ignacy Karpowicz — jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy. Autor sześciu powieści (Niehalo, Cud, Gesty, Balladyny i romanse, ości, Sońka). Laureat Paszportu „Polityki” 2010 za powieść Balladyny i romanse, nominowany wcześniej do tej nagrody za Niehalo (2006). Otrzymał cztery nominacje do Nagrody Literackiej NIKE za Gesty (2009), Balladyny i romanse (2011), ości (2014) oraz Sońkę (2015). Jest felietonistą magazynów „Charaktery”, „Polityka”, „Dziennik Opinii” oraz recenzentem „Gazety Wyborczej”. W listopadzie 2017 roku ukazała się jego najnowsza powieść pt. „Miłość”.
W Bibliotece Oliwskiej odbywać się będzie również nowy cykl spotkań „Drogą mniej uczęszczaną”. Bohaterami spotkań będą osoby mające odwagę zająć się tematami mniej popularnymi, wymagającymi od nich dużego zaangażowania i uwagi. Niekiedy droga ta wiąże się z podróżami w odległe zakątki świata, do których turyści rzadko zaglądają, a czasami prowadzi do samego siebie, ale wymaga zmiany sposobu życia i myślenia.
Podczas spotkań zaproszeni goście przybliżą nam swoje nietypowe pasje, ale także opowiedzą o tym, co ich motywuje i sprawia, że chcą poświęcać swój czas i energię na coś, co innym wydaje się trudne czy zbyt angażujące. Będziemy chcieli także poznać samą drogę, jaką musieli przebyć nasi bohaterowie, aby móc realizować swoje plany. Zastanowimy się także nad tym, dlaczego tak mało osób wybiera podobny styl życia i co sprawiło, że nasi bohaterowie zdecydowali się właśnie na takie, a nie inne pasje.
W najbliższym czasie odbędą się dwa spotkania w ramach cyklu: z Iloną Wiśniewską (28 lutego) oraz z Elżbietą Kinowską (23 marca)