Od 21 listopada do 4 grudnia trwają konsultacje społeczne w sprawie statutu dla nowej dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe
Na sierpniowej sesji Rady Miasta radni zagłosowali za podziałem Chełmu na dwie mniejsze dzielnice. Nowa dzielnica nosi nazwę: Orunia Górna – Gdańsk Południe. Przegłosowana uchwała radnych Gdańska to pierwszy etap kształtowania się nowej dzielnicy, kolejnym jest przyjęcie jej statutu. Od środy 21 listopada trwają konsultacje społeczne w tej sprawie.

Swoje opinie i uwagi będzie można zgłaszać do 4 grudnia 2018 r. W konsultacjach mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, nie tylko zamieszkujący tę dzielnicę.
Ewentualne uwagi można zgłaszać poprzez formularz, który osobiście trzeba wypełnić i złożyć w siedzibie Biura Rady Miasta Gdańska, ul. Wały Jagiellońskie 1 (w godzinach pracy Biura) lub drogą elektroniczną (w wersji edytowalnej) na adres: brm1@gdansk.gda.pl.
Projekt statutu Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe i formularz zgłaszania uwag dostępne są na stronie internetowej: https://bip.gdansk.pl/jednostki-pomocnicze.
Otwarte spotkanie w środę
Dodatkowo 28 listopada br., o godz. 16, w Nowym Ratuszu (w Sali Obrad), przy ul. Wały Jagiellońskie 1, odbędzie się otwarte spotkanie, na którym mieszkańcy będą mogli bezpośrednio wyrazić opinie oraz złożyć propozycje do projektu statutu nowej dzielnicy.
Po zakończeniu konsultacji i przeanalizowaniu zgłoszonych uwag zostanie opracowany raport podsumowujący, którego wyniki zostaną opublikowane na stronie internetowej https://bip.gdansk.pl/jednostki-pomocnicze, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Przypomnijmy, że dwa lata temu radni dzielnicy Chełm zaproponowali wyodrębnienie nowej dzielnicy, która miałaby obejmować teren leżący między ulicą Małomiejską, Traktem św. Wojciecha a potokiem Oruńskim. W 2017 roku radni jednogłośnie przyjęli uchwałę intencyjną dotyczącą podziału dzielnicy Chełm.
Kolejnym krokiem było powołanie przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zespołu ds. konsultacji społecznych, który przeprowadzał rozmowy dotyczące podziału dzielnicy. Efektem prac była pozytywna opinia. Dzięki temu inicjatywa podziału Chełmu na mniejsze dzielnice mogła pojawić się na sierpniowej sesji. Radni 26 głosami za przy 3 wstrzymujących pozytywnie zaopiniowali druk dotyczący podziału dzielnicy Chełm wraz z autopoprawką. Autopoprawka dotyczyła nazwy nowo powstałej dzielnicy. Pełna nazwa brzmi Orunia Górna – Gdańsk Południe, a nie jak pierwotnie planowano samo Orunia Górna.
Jak zaznaczali wnioskujący o podział radni, to historyczna chwila dla Oruni Górnej. Zmiana umożliwia mieszkańcom większą identyfikację ze swoją dzielnicą. Według radnych przełoży się to również na lepszą reprezentację i możliwość decydowania o budżecie.
Warto przypomnieć, że dzielnica Chełm przed podziałem liczyła ponad 51 tys. mieszkańców. To więcej osób niż mieszka na przykład w całym Sopocie. To właśnie brak identyfikacji mieszkańców Oruni Górnej z dzielnicą Chełm, był jedną z głównych przesłanek do podjęcia tej inicjatywy.
Gdańsk do momentu podjęcia uchwały liczył 34 dzielnice administracyjne. Informacje na ich temat można znaleźć na stronie: https://www.gdansk.pl/dzielnice
źródło fotografii: http://www.gdanskpoludnie.pl/