mobile

Nowy ambulans dla gdyńskiego pogotowia

Ma nowoczesne wyposażenie i poprawi bezpieczeństwo mieszkańców oraz usprawni dojazd do pacjenta. Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdyni zyskała kolejny, drugi w tym roku, nowy ambulans. Tym razem pojazd zakupiono w ramach Budżetu Obywatelskiego. Karetka wraz z profesjonalnym sprzętem kosztowała 520 tysięcy złotych, będzie służyć w centrum Gdyni.

Redakcja
TAGI
Nowy ambulans dla gdyńskiego pogotowia

Miesiąc temu gdyński tabor ratowniczy zasiliła nowa karetka zakupiona ze środków miasta. Od dziś Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego może się cieszyć kolejnym nowym pojazdem. W poniedziałek, 23 grudnia, odbyła się uroczystość przekazania nowoczesnej karetki.
 
– Chcemy, aby opieka medyczna w Gdyni była na jak najwyższym poziomie. Jako samorząd jesteśmy odpowiedzialni m.in. za działalność gdyńskiego pogotowia. Z jednej strony wyróżnia się ono empatią, doświadczeniem i zaangażowaniem pracowników. Druga kwestia to sprzęt, z którego te osoby korzystają. W ubiegłym miesiącu przekazywaliśmy zespołowi gdyńskiego pogotowia nową karetkę wartą około 370 tysięcy złotych. Ta jest znacznie droższa i kosztuje 520 tysięcy złotych. Ambulans jest nowoczesny i w pełni wyposażony. Dzisiaj z pełną odpowiedzialnością muszę powiedzieć, że to chyba najlepsza karetka w Polsce – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Zakup ambulansu to jeden ze zwycięskich projektów tegorocznej edycji gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Zagłosowało na niego najwięcej mieszkańców.
 
– To decyzja wszystkich gdynian, bo to pierwszy projekt wybrany w ramach projektów miejskich Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy uznali, że to jest najpilniejsza potrzeba, przed parkami kieszonkowymi. Dziś ten wybór się materializuje. Karetka zostaje wdrożona do służby gdynianom. Cieszymy się, że ten projekt można już uznać za zrealizowany, a karetka będzie podnosiła poziom bezpieczeństwa w naszym mieście – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
 
Nowa karetka wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Gdyni, usprawni dojazd do pacjenta i pozwoli skrócić czas przewozu chorego do szpitala. Poprawi też skuteczności akcji ratowniczych. A wszystko dlatego, że posiada najlepsze, nowoczesne wyposażenie. To m.in. nosze, respirator czy defibrylator z możliwością teletransmisji EKG. Teletransmisja umożliwia monitoring i przesyłanie danych bezpośrednio z karetki do lekarza specjalisty w szpitalu, co pozwala skrócić czas udzielania właściwej pomocy i wdrożenie właściwego leczenia na oddziale.

– To najbardziej nowoczesny model karetek, który jest dostępny na polskim rynku. Został przystosowany do reanimacji i monitorowania pacjenta. Ma moc 190 koni mechanicznych i ekologiczną emisję spalin. Im mamy nowsze i sprawniejsze karetki, to i jakość naszej pracy jest lepsza. Możemy szybciej dotrzeć do pacjenta. Mamy też większy komfort pracy. Karetka została zakupiona z Budżetu Obywatelskiego. Dziękuję pracownikom, bo to był ich pomysł, ale również  mieszkańcom Gdyni, za to, że oddali przeszło 13 tysięcy głosów i ten oto piękny prezent trafia w nasze ręce – mówi Beata Pająk-Michalik, dyrektor Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni.
 
Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdyni posiada obecnie 16 pojazdów, które zostały zakupione w latach 2006-2019 m.in. ze środków własnych pogotowia, wojewody pomorskiego oraz miasta Gdynia. Teraz dwie wysłużone karetki, które zastąpiły nowe ambulanse, zostaną wystawione na sprzedaż.
 
– Ze względu na to, że nasze karetki mają coraz większy przebieg, trzeba je intensywnie wymieniać. Obecnie to jest już 16 karetka. Dwie przygotowujemy do sprzedania. Ta karetka będzie jeździła w centrum ze względu na to, że jest ona od mieszkańców dla mieszkańców Gdyni. Ma bardzo dobry silnik i jest wyposażona w defibrylator wart ponad 70 tysięcy złotych, respirator czy materac próżniowy. Mamy nadzieję, że będzie jak najdłużej służyła mieszkańcom – mówi Sławomir Blachowski, kierownik ds. transportu w Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni.

Miesięcznie Zespoły Ratownictwa Medycznego wykonują średnio około 1700 wyjazdów i pokonują około 26 tysięcy kilometrów.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda