Nowoczesny Ośrodek Leczenia Chorób Naczyniowych otwarty
Zapewni lepsze warunki leczenia pacjentów i usprawni pracę lekarzy. W szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni zakończył się pierwszy etap przebudowy Oddziału Chirurgii Naczyniowej. Trafił tam nowoczesny angiograf, ale to nie wszystko. Dzięki remontowi udało się też stworzyć nową przestrzeń, powstało kilka dodatkowych pomieszczeń. W taki sposób utworzono Ośrodek Leczenia Chorób Naczyniowych, którego oficjalne otwarcie odbyło się w piątek, 12 kwietnia.
Stworzenie Ośrodka Leczenia Chorób Naczyniowych to pierwszy etap zmian na Oddziale Chirurgii Naczyniowej w szpitalu św. Wincentego a Paulo. Na jego potrzeby, dzięki przebudowie przestrzeni, powstały m.in.: czteroosobowa sala pozabiegowa - o zwiększonym nadzorze - z węzłem sanitarnym, śluza pacjenta i śluza personelu, pomieszczenie techniczne, pokój ordynatora i lekarzy, pomieszczenie angiografu i jego sterownia, dyżurka lekarska, węzeł sanitarny dla osób z niepełnosprawnościami, łazienka dla personelu oraz szatnia z toaletą dla personelu. Wizualna zmiana wnętrz, to jednak dopiero początek. Szpital zakupił także nowoczesny sprzęt. Mowa o wartym blisko 2,5 mln złotych angiografie, czyli urządzeniu służącemu do badania naczyń krwionośnych - tętnic, żył czy komór serca.
Nowy sprzęt i wnętrza po remoncie są już w pełni dostępne dla pacjentów i lekarzy. Otwarcie Ośrodka Leczenia Chorób Naczyniowych odbyło się w piątek, 12 kwietnia. W uroczystości wzięli udział m.in.: przedstawiciele samorządu województwa i władz Gdyni, zarząd Szpitali Pomorskich, dyrektor wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej - Christopher Todd oraz lekarze i personel z Oddziału Chirurgii Naczyniowej szpitala św. Wincentego a Paulo.
– Zupełnie nowe wyposażenie Oddziału Chirurgii Naczyniowej pozwala na realne zwiększenie opieki nad mieszkańcami miasta, co nas niezwykle cieszy. Nowoczesny sprzęt da możliwość przeprowadzenia większej liczby operacji i udzielenia pomocy większej liczbie osób – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Utworzenie Ośrodka Leczenia Chorób Naczyniowych da przede wszystkim możliwość lepszych warunków leczenia dla pacjentów. A nowoczeny sprzęt usprawni pracę lekarzy. Zakupiony na oddział angiograf posiada system Azurion 7 i dwudziestocalowy detektor, który zapewnia nowe możliwości podczas interwencyjnych zabiegów kardiologicznych i naczyniowych.
– Zależy nam, żeby pacjenci, których leczymy, mieli lepsze warunki. Dbamy też o to, aby personelowi pracowało się tu wygodniej. To sprzęt wysokiej klasy. Dzięki niemu jesteśmy jednym z najlepiej wyposażonych ośrodków w Polsce – mówi Dariusz Nałęcz, wiceprezes Szpitali Pomorskich.
Na Oddziale Chirurgii Naczyniowej leczy się m.in. miażdzycę czy powikłania cukrzycy. Angiograf pomoże np. zaopatrywać tętniaki obwodowe czy udrożniać zamknięte naczynia krwionośne.
– Urządzenie pozwoli nam na kalibrowanie, dokładny pomiar naczyń i ułatwi podejmowanie decyzji co do leczenia pacjentów – mówi lek. med. Ryszard Zając, kierownik Oddziału Chirurgii Naczyniowej w szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni.
Angiograf został sfinansowany w ramach projektu pod nazwą „Rozbudowa, przebudowa i doposażenie Szpitali Pomorskich Sp. z o.o. w celu zapewnienia kompleksowej diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Pierwszy etap przebudowy oddziału zrealizowano dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Jego koszt wyniósł 1,77 mln złotych. Z tego 1,73 mln złotych pochodziło ze środków samorządu województwa, a pozostała kwota - 41 tysięcy złotych to środki Szpitali Pomorskich.
Jeszcze w tym roku planowane jest przeprowadzenie drugiego etapu rozbudowy - przebudowy części hospitalizacyjnej Oddziału Chirurgii Naczyniowej.