Młodzieżowe z pomysłem na start-up!
Po raz kolejny młodzież z Gdańska stworzyła biznesowe projekty, które w znaczący sposób mają wpływać na szkołę i otoczenie. We wtorek, 27 marca odbył się finał IV edycji Lekcji Przedsiębiorczości, projektu edukacyjnego organizowanego przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER i Miasto Gdańsk.

W STARTERZE przed jury zaprezentowało się 9 grup pochodzących z gdańskich szkół ponadpodstawowych. W Lekcjach Przedsiębiorczości, trwających od 2014 roku, wzięło udział ponad 2500 uczennic i uczniów. Program STARTERA i Miasta Gdańska oferuje zgamifkowane zajęcia z przedsiębiorczości, podczas których młodzież zdobywa biznesową wiedzę na specjalnej platformie działającej podobnie do znanych gier. Ponadto, na lekcjach pod okiem nauczycieli rozwijały pomysły, które zaprezentowały na wielkim finale w STARTERZE.
Wydarzenie otworzyła członkini zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości STARTER, Magdalena Wójtowicz.
- Z tego miejsca chciałam szczególne podziękować nauczycielom. Nie tylko jako członek zarządu STARTERA, ale przede wszystkim mama. To dzięki wam nasze pociechy robią tak zaskakujące postępy. Codziennie dźwigacie ciężar odpowiedzialności, jakim jest kształcenie przyszłych pokoleń. Natomiast wam drodzy uczniowie, życzę dziś powodzenia i oczywiście trzymam kciuki.
Zwycięzcami Lekcji Przedsiębiorczości zostali reprezentanci Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku. Pięciu uczniów postanowiło znaleźć nową funkcję dla nieodłącznego elementu ich szkolnej garderoby. W ten sposób powstał projekt „Krawaciarze”.
- W naszej szkole na co dzień nosimy mundurki. Szanuję decyzję dyrekcji, ale to wiązało się z wieloma problemami, bo sam nie potrafię wiązać krawata. Na nic zdały się instruktażowe filmy z YouTube. Podobny problem mają też moi koledzy. Stąd pomysł, by stworzyć krawaty na gumce. Po konsultacji z mentorami Lekcji Przedsiębiorczości nasze projekty zyskały oryginalne wzory i kształty. Ponadto, postanowiliśmy znaleźć nową funkcję dla nieodłącznego elementu naszej garderoby. Krawaty posiadają wmontowane latarki, czy kieszonkę na telefon. Testujemy też rozwiązanie z powerbankiem i słuchawkami. Mogą służyć też jako poszewki na telefon. Zadbaliśmy już o promocję naszego produktu. Uruchomiliśmy fanpage na Facebooku. Będziemy również obecni na Instagramie. Dzięki nam, nudny jak dotąd krawat, zyskał nowe życie – mówi Kacper Kaczmarek, lider zespołu.
Drugie miejsce zajął projekt, który powstał z połączenia dwóch wielkich pasji do informatyki i ekologii. Uczniowie z Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku projektują kolczyki, broszki i breloki wykonane ze zużytych części elektronicznych. Młodzież przyznała, że by być w pełni wystarczalna musi przejść kurs lutowania. Oficjalnymi partnerami projektu zostali rodzice, dyrekcja i Rada Rodziców.
Na podium stanęła również grupa z X LO dwujęzycznego w Gdańsku. Zdaniem jury, projekt wyróżnił się na tle innych, ponieważ niesie za sobą realną pomoc. Biuro Mediacji Rówieśniczej, ma za zadanie pomagać rówieśnikom w rozwiązywaniu ich codziennych problemów.