Młodzi twórcy nagrodzeni
Klaudiusz Grabowski, Michał Jaros i Kamil Kocurek – nazwiska tych trzech młodych artystów warto zapamiętać. Zostali oni laureatami Nagród Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2017. 24 listopada w Klubie Żak ogłoszono i wręczono nagrody. Nagrodę Publiczności otrzymał Zespół Algorhythm.
– To wyróżnienie jest przyznawane od 2000 roku. Od siedemnastu lat patrzymy, którzy z młodych artystów, wnoszą świeżość, energię, nową jakość w naszą kulturę. To ważna dziedzina, uczy nas bowiem kreatywności, samodzielnego myślenia i sięgania głębiej. Człowiek, który korzysta z dóbr kultury, staje się pełniejszy, odkrywa, co dla niego ważne. A każdy z takich ludzi buduje w sumie świadome społeczeństwo – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Nagrodą Gdańska dla Młodych Twórców są wyróżniani artyści reprezentujący wszelkie dziedziny sztuki: od muzyki przez taniec współczesny do plastyki. Na laur mogą liczyć także animatorzy kultury. Warunkiem otrzymania Nagrody są osiągnięcia artystyczne i młody wiek – jest ona przyznawana osobom, które nie ukończyły 35. roku życia. Nagroda może być przyznana danej osobie tylko jeden raz.
Do tegorocznej edycji Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2017 zgłoszenia można było przysyłać do 20 października. Wnioski oceniała Kapituła składająca się z zeszłorocznych laureatów, przedstawicieli Rady Miasta Gdańska, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Muzycznej w Gdańsku, Uniwersytetu Gdańskiego i mediów. Spośród 17 nominowanych Kapituła nagrody wybrała trzech laureatów.
Klaudiusz Grabowski (ur. 1986) to historyk, historyk sztuki, animator kultury, autor tekstów naukowych i popularnonaukowych dotyczących różnych aspektów przeszłości i kultury Gdańska. Najważniejsze publikacje Grabowskiego to: „Dekoracje architektoniczne Gdańska”, „Ratusz Starego Miasta w Gdańsku”, „Tajemnice gdańskich uliczek” czy „Style architektoniczne Gdańska”. Grabowski to także twórca wędrówek i gier miejskich odbywających się na terenie Trójmiasta. Jest też prowadzącym autorskie warsztaty dla dzieci, młodzieży, seniorów i osób niepełnosprawnych.
Michał Jaros (ur. 1987) to aktor najmłodszego pokolenia. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Od pięciu lat jest aktorem Teatry Wybrzeże. W ciągu ostatnich trzech lat wykreował szeroko komentowane role w spektaklu „Fahrenheit 451” (jako Montag), w „Mapie i Terytorium” (jako Michel Houellebecq), w „Zakochanym Szekspirze” (jako Will Szekspir), w „Wesołych kumoszkach z Windsoru” (jako Pleban), w „Portrecie damy” (jako Ralph Touchett). Za rolę młodszego Broniewskiego otrzymał nominację do prestiżowej nagrody im. Zelwerowicza i tytuł jednej z najlepszych męskich kreacji w ankiecie miesięcznika „Teatr”, a także nagrodę Teatralną Marszałka Województwa. Za rolę tytułową w spektaklu „Płatonow” został uhonorowany nagrodą na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.
Kamil Kocurek (ur. 1990) to absolwent grafiki katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie pracuje jako asystent na Wydziale Grafiki w ASP w Gdańsku. Motywem przewodnik jego ostatnich prac jest relacja wojny, gry i zabawy, a w szczególności zjawiska nierzeczywistości wojennej we współczesnym świecie. Do jego najważniejszych osiągnięć w dziedzinie grafiki artystycznej należy m.in. Nagroda Główna na1st Xuyuan International Print Biennial China w Pekinie (2016), Nagroda Główna na 4th Graphic Art Biennial of Szeklerland w Sfântu Gheorghe w Rumuni (2016), Grand Prix Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach (2015) oraz Nagroda Rektorów ASP podczas konkursu Najlepsze Dyplomy ASP w Gdańsku (2015).
Ważną częścią uroczystości było wręczenie Nagrody Publiczności. W tym roku głosowanie było przeprowadzane za pośrednictwem Gazety Wyborczej. Głosami czytelników wybrany został Zespół Algorhythm, czyli pięciu utalentowanych muzyków: Emil Miszk (ur. 1990), Piotr Chęcki (ur. 1989), Szymon Burnos (ur. 1991), Krzysztof Słomkowski (ur. 1987), Sławek Koryzno (ur. 1984). Algorhythm to słowo symbol. Odnosi się do pojęcia algorytmu, który jest codziennie stosowany we wszystkich dziedzinach współczesnego życia. Muzyka Zespołu oddaje codzienne emocje i myśli współczesnego człowieka. Doceniono ją zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Algorhythm to zwycięzcy IV RCK Pro JAZZ FESTIWAL, laureaci XVI Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, a także finaliści European Jazz Contest 2013.
Autorka fotografii: Aleksandra Mrozowska