mobile

Miasto Słowa – nowy festiwal gdyński

Z okazji 10 Nagrody Literackiej w Gdyni startuje nowy festiwal literacki Miasto Słowa. Impreza będzie składać się w sumie z czterech weekendów - w kwietniu, maju, czerwcu i wrześniu.

TAGI
Miasto Słowa – nowy festiwal gdyński

„Miasto Słowa to wielowątkowy festiwal miłośników i pasjonatów literatury w każdym wieku, podczas którego odkrywamy nowe zjawiska, chwytamy to, co w literaturze ważne, aktualne, gorące” - informują organizatorzy. - „To tutaj w Gdyni – Mieście Nagrody Literackiej GDYNIA zapraszamy do świata kreacji, aby nasz Czytelnik stał się także kreatorem, współtwórcą wydarzeń i dzieł” - dodają.

Ideą całego przedsięwzięcia jest promowanie aktywnego czytelnictwa oraz wprowadzenie literatury i działań literackich bezpośrednio w przestrzeń miejską, tak aby dotrzeć do nowych grup odbiorców. Podczas festiwalu czytelnicy będą mogli spotkać się z pisarzami, wziąć udział w warsztatach, dyskusjach i specjalnie zaaranżowanych akcjach miejskich.

W ramach festiwalu ogłoszono dwa konkursy: na tweet literacki we współpracy z blogiem „Krytycznym Okiem” Jarosława Czechowicza oraz poetycki we współpracy z gdyńskim kwartalnikiem artystycznym „Bliza”.

Pierwszy weekend przypadał na 24-26 kwietnia. Festiwal rozpoczął się w piątek o 10:00 od Czytelni Dworcowej, o 16:00 w trolejbusach w ramach akcji „Słowo do kontroli” aktorzy odczytywali pasażerom fragmenty poezji i prozy. O 17:00 impreza przeniosła się do Muzeum Miasta Gdyni, gdzie odbyły się dwa Spotkania w Mieście Słowa: pierwsze z Aleksandrem Kaczorowskim, drugie z debiutantką Weroniką Murek.

Dzień zakończył się rozmową w ramach Poetyckiej Gdyni z dziennikarzem, poetą i tłumaczem literatury włoskiej - Jarosławem Mikołajewskim - [prowadziła: Renata Gorczyńska].

Gośćmi pierwszej odsłony festiwalu (24-26 kwietnia) byli m.in.: Anna Janko, Weronika Murek, Wojciech Boros, Nike Farida, Paweł Huelle, Jarosław Mikołajewski i Krzysztof Varga.

W kolejnych weekendach pojawią się: Magdalena Grzebałkowska, Ryszard Krynicki, Zygmunt Miłoszewski, Filip Springer, Olga Tokarczuk i Szczepan Twardoch. Zapowiedziany jest także udział katalońskiego pisarza Jaume Cabre.

W trakcie trwania Miasta Słowa pojawią się także autorzy książek nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia. Tytuły poznamy 14 maja podczas Warszawskich Tragów Książki.

Impreza przemieszczać się będzie między różnymi miejscami w Gdyni, m.in. Dworcem PKP Gdynia Główna, muzeami Emigracji i Miasta Gdyni, Cafe Cyganeria, Bulwarem Nadmorskim i InfoBoxem.

Kolejne odsłony Miasta Słowa przypadają na weekendy: 29–31 maja, 26–28 czerwca i 4–6 września. Gala 10. edycji Nagrody Literackiej Gdynia odbędzie się 4 września w Muzeum Emigracji.

 

Projekt finansowany ze środków Miasta Gdynia oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Zapisy na warsztaty: info@miastoslowa.com

Szczegóły związane z wydarzeniem dostępne na Facebooku: https://pl-pl.facebook.com/miastoslowa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda