Miasta, mity, mistyfikacje po raz czwarty. Jacek Dominiczak o Covilhã w Portugalii
To już czwarta edycja wykładów, których bohaterami są miasta rozumiane nie tylko jako twory przestrzenne i struktury urbanistyczno-architektoniczne, lecz również jako obszary nawarstwień kulturowych, palimpsestowych historii i społecznych interakcji. Cykl rozpocznie się 6 grudnia o godz. 20.00 w IKM wykładem Jacka Dominiczaka o Covilhã w Portugalii. Kolejne miasta, o których usłyszą uczestnicy i uczestniczki to mi.in.: Łódź, Malta i Gozo, Bolonia, Władywostok.
- Covilhã znalazła swoje miejsce na zboczu doliny w portugalskich górach Serra da Estrela, blisko granicy z Hiszpanią. Stare miasto włókiennicze uniknęło upadku przekształcając się w intensywny ośrodek akademicki. Ta metamorfoza stała się ziarnem kultury postindustrialnej, która wykształcać zaczęła swoją charakterystyczną architekturę przestrzeni miejskiej – mówi Jacek Dominiczak.
Jacek Dominiczak jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku gdzie prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich. W Covilhã przez cztery lata mieszkał i pracował na młodym uniwersytecie Beira Interior, na którym uczestniczył w budowaniu nowego programu architektury. Ostatnio opublikował książkę Miasto Dialogiczne i inne teksty rozproszone.
Kurator cyklu, Hubert Bilewicz, historyk sztuki, nauczyciel akademicki, edukator. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo m.in. historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki.
Harmonogram wykładów Miasta mity mistyfikacje. O toposemiotyce w przestrzeni miejskiej
6 grudnia, godz. 20.00, Covilhã, Portugalia, prof. Jacek Dominiczak, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
20 grudnia, Łódź: miasto „Ziemi Obiecanej”, dr Łukasz Mikołaj Sadowski, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
17 stycznia, godz. 19.00, Malta i Gozo, Joanna Kruszewska, przewodniczka i pilotka wycieczek
7 lutego, godz. 19.00, Bolonia: najstarsze miasto uniwersyteckie, dr Jacek Bielak, Uniwersytet Gdański
21 marca, godz. 19.00. Barceloński rykoszet. Jedność czasoprzestrzenna architektury czasu Modernisme Catala, czyli nie-pochwała modernizmu, prof. Tadeusz Pietrzkiewicz, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
11 kwietnia, godz. 19.00, Siena: idealna struktura urbanistyczna, dr Jacek Bielak, Uniwersytet Gdański
30 maja, godz. 19.00, Bosfor Dalekiego Wschodu, czyli o architekturze Władywostoku, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
13 czerwca, godz. 19.00, Pomiędzy prawdą a konwencją. Wyobrażenia miasta w sztuce średniowiecznej, prof. Andrzej Woziński, Uniwersytet Gdański