Melancholia / Wystawa malartstwa
Wyspa Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na wernisaż malarstwa Anny Drońskiej.
Trudno określić, kiedy zaczęłam zapisywać w formie lapidarnych szkiców swoje emocje i wewnętrzne bóle związane z przypadłością, którą z czasem określono jako depresja. Początkowy proces przelewania cierpienia na skrawki papieru wynikał z wewnętrznej potrzeby wytłumaczenia światu i sobie tego co czuję. Te intuicyjne zapiski snuły moją opowieść o czasie bez czasu, kiedy każdy oddech przynosił ból, którego nie można było w żaden logiczny sposób zlokalizować i złagodzić. Był to dobry sposób na to aby mówić nie mówiąc i krzyczeć nie krzycząc. Była to również możliwość spojrzenia na siebie z bezpiecznej perspektywy, podczas gdy doświadczenie własnego trwania umykało mi i rozpływało się w próżni.
Przez wiele miesięcy pochowana w zakamarkach notesów, na pomiętych kartkach i skrawkach papieru sama snuła się wizualna opowieść o wędrowaniu po granicy między światami, między tu i teraz , a nigdzie i nigdy. Wiele z tych zapisów nie doczekało się przekładu na poważną artystyczną realizację, znikając w nieznanych szczelinach przesiąkniętego bólem trwania. Z pozostałych wybrałam kilka, dla mnie najistotniejszych, które same uporządkowały się w swego rodzaju mapę mojej depresyjnej drogi.
Praca nad projektem z założenia nie miała mieć wymiaru terapeutycznego, ale dzisiaj wiem, że bez niej moje depresyjne doświadczenie mogłoby być pozbawione treści. Nie zakładałam również, że jego realizacja będzie miała jakieś przełożenie społeczne. Jednak po kolejnych prezentacjach widzę, że rzesza podobnych do mnie emocjonalnych dziwaków czeka na tego typu komunikaty, które chociaż na chwilę odczarują ich melancholijną samotność.
Anna Drońska
Urodziła się w 1972 r. w Olsztynie. W 1999 r. obroniła dyplom na Wydziale Kształcenia Artystycznego w olsztyńskiej WSP, pod kierunkiem prof. Stanisława Trzeszczkowskigo.
W 2006 r. doktorat na Wydziale Tkaniny i Ubioru, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od 2006 pracuje w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego. Jest autorką kilku indywidualnych i uczestniczką zbiorowych wystaw artystycznych. Zajmuje się głównie malarstwem i tkaniną eksperymentalną. Spektrum jej twórczych zainteresowań obejmuje obszary związane ze sztuką ekologiczną, głęboką ekologią i działalnością artystyczną zaangażowaną w kwestie społeczne. Współzałożycielka i członek grupy artystycznej FAŁDY.
Wystawa do 31 stycznia 2019 r.
Wstęp wolny
Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów"
Dom Kultury / Galeria / Muzeum
ul. Turystyczna 3, Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15, wyspaskarbow.gak.gda.pl