mobile

MAZOWSZE NIEPODLEGŁEJ - 70 lat "Mazowsza"

Tym wyjątkowym koncertem w ERGO ARENIE Zespół „Mazowsze” uczci setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, a także obchody 70. rocznicy swojego powstania.

Informacja prasowa
TAGI
MAZOWSZE NIEPODLEGŁEJ - 70 lat "Mazowsza"

W niedzielę, 3 czerwca, w hali na granicy Gdańska i Sopotu, zobaczyć będzie można prawdziwy spektakl, przesycony feerią barw: Wspaniałe choreografie z repertuaru zespołu (dzieła Elwiry Kamińskiej, Eugeniusza Paplińskiego oraz Witolda Zapały), przepiękne stroje z dwudziestu etnograficznych regionów Polski i tańce narodowe – polonez, krakowiak, oberek, mazur czy kujawiak oraz tańce regionalne wraz z charakterystycznymi, oryginalnymi przyśpiewkami. Wśród piosenek pojawią się utwory nawiązujące tematycznie do wydarzeń z 1918 roku, m.in. „Przybyli ułani”, „Legiony” czy „O mój rozmarynie, a także pieśni Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Cały jubileuszowy rok „Mazowsza” objął swoim patronatem honorowym Andrzej Duda, Prezydent RP.

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego to jeden z największych na świecie zespołów artystycznych, który w swoim repertuarze prezentuje bogactwo  polskiego folkloru. To muzyczne marzenie Tadeusza Sygietyńskiego, kompozytora i założyciela „Mazowsza”, które spełniło się dzięki artystycznej wizji jego pełnej wigoru żony Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej. Z uwagi na ponadregionalny charakter „Mazowsze” powszechnie uznawane jest za zespół narodowy. W tym roku „Mazowsze” świętuje jubileusz 70-lecia. Mimo upływającego czasu wciąż zachwyca młodością i profesjonalizmem. Ponieważ ma w swoim repertuarze opracowania ponad 42 regionów Polski, to każdy występ Zespołu przesycony jest barwami i różnorodnością form.

Repertuarowo „Mazowsze” wciąż sięga po nowe formy, jak opera „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego, „Msza Koronacyjna” i „Requiem” W.A. Mozarta, „Stabat Mater” G.B. Pergolesiego, „III Litania Ostrobramska” S. Moniuszki oraz dwa widowiska edukacyjne dla najmłodszych - „Magiczna podróż” i „Kraina marzeń”.
„Mazowsze” to 140 artystów sceny: soliści, chór, balet i orkiestra, 1500 kostiumów, ponad siedem tysięcy koncertów dla 23 mln widzów. „Mazowsze” to 238 zagranicznych tras koncertowych i 194 odwiedzonych miejscowości w Polsce. W minionym roku „Mazowsze” dało 128 koncertów (z czego 58 na własnej scenie) dla prawie 170 000 widzów. W ostatnich latach na terenie siedziby zespołu w podwarszawskich Otrębusach wybudowana została jedna z najnowocześniejszych w Europie sal widowiskowych na 600 osób, w której Zespół regularnie występuje, a także sala kameralna oraz karczma staropolska z zapleczem noclegowym dla 100 osób. Zrewitalizowano również dwunastohektarowy park. Jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja kolejnego projektu – budowa Centrum Edukacyjnego.

MAZOWSZE
 „Perła w koronie Rzeczypospolitej”                                       
                                                         Jerzy Waldorff

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda