Małgorzata Tkacz-Janik: O patriotyzmie, który ma płeć
We wrześniu wracamy z cyklem debat "Polka Niepodległa", a nasze spotkania rozpocznie Małgorzata Tkacz-Janik - pełnomocniczka Kongresu Kobiet ds. stulecia praw wyborczych kobiet, polityczka, działaczka społeczna, przewodnicząca Rady Fundacji Przestrzenie Dialogu i współautorka całości cyklu Polka Niepodległa.
Spotkanie będzie próbą odpowiedzi na pytanie, co kryje trzynaście dat: 1918, 1926, 1935, 1949, 1956, 1981, 1989, 1993, 2000, 2003, 2007, 2016, 2018, gdy spojrzymy na nie z perspektywy historii kobiet (herstoryczne), a nie jak zazwyczaj historycznie.
Przez 100 lat od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości Polki wielokrotnie mogły się przekonać, że dyskurs katolicko-narodowy całkowicie marginalizował pojęcie praw kobiet albo też sprawiał, że rozpatrywano je wyłącznie w kontekście tradycyjnie – jeśli nie wręcz archaicznie – pojętych powinności, matki, żony, opiekunki. Patriotyzm kobiecy, miłość do ojczyzny, inna od męskiej w kobiecym wydaniu przez stulecie pchała kobiety do działań w sferze publicznej. Jednocześnie rzeczywisty udział kobiet w życiu politycznym, gospodarczym społecznym reglamentowali mężczyźni.
Nieoczywiste i zaskakująco powtarzalne doświadczenia ostatniego stulecia skłaniają więc do ciągłego podejmowania dyskusji nad rolą i miejscem Polek w polskim życiu publicznym oraz nad ich niewątpliwym, godnym lepszej pamięci patriotyzmem.