Kuciak - Cracovia 1:0

Ponad 17 tys. kibiców zasiadło na Stadionie Energa Gdańsk by oglądać kolejny mecz Lechii w Lotto Ekstraklasie. Podopieczni trenera Piotra Stokowca wygrali z Cracovią i utrzymali bezpieczną przewagę trzech punktów nad drugą Jagiellonią Białystok.

Marcin Kalicki

Mecz w Gdańsku poprzedziły niezwykłe uroczystości związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Trybuny zrobiły się biało-czerwone od narodowych flag, a po wyjściu piłkarzy obydwu drużyn w szalikach reprezentacji Polski na środek boiska wszyscy wspólnie odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego".

Pierwsza połowa była bardzo wyrównana. Zarówno Lechia, jak i Cracovia miały swoje sytuacje na strzelenie gola. Już w 6. minucie prowadzenie mogli objąć gospodarze. Znakomicie rywalowi uciekł Konrad Michalak, jednak po jego strzale piłka poleciała tuż obok słupka bramki strzeżonej przez Michala Peskovicia. W 28. minucie w pole karne Lechii wbiegł Mateusz Wdowiak, którego sfaulował wychodzący z bramki Dusan Kuciak. Sędzia Tomasz Kwiatkowski nie miał wątpliwości od razu wskazując na "wapno". Do jedenastki podszedł hiszpański pomocnik Javier Hernandez, ale nie zdołał on pokonać słowackiego bramkarza Lechii. Jeszcze przed przerwą swoje okazje mieli Damian Dąbrowski i wspomniany już wcześniej Hernandez, ale żaden z zawodników gości nie był w stanie pokonać znakomicie dysponowanego dziś golkipera Biało-Zielonych.

Drugie czterdzieści pięć minut wyglądało dokładnie tak samo jak pierwsza połowa. Dużo walki w środku boiska i pojedyncze sytuacje podbramkowe. Na akcję Sergeia Zenjova odpowiedzieli Lukas Haraslin, Rafał Wolski i Jarosław Kubicki, jednak żaden z zawodników nie trafił do bramki rywala. Niemoc strzelecka trwała do 79. minuty, kiedy to Haraslin pięknie dośrodkował w pole karne wprost na głowę Flavio Paixao, a Portugalczyk z bliskiej odległości wpakował piłkę do bramki Cracovii. Ostatnie minuty meczu to ataki gości chcących wywieźć z Gdańska choćby punkt. Lechia nie dała sobie jednak strzelić gola i pokonała podopiecznych Michała Probierza 1:0.

Lechia Gdańsk - Cracovia 1:0 (0:0)
Bramka: Flavio Paixao (79)

Składy:

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Joao Nunes, Michał Nalepa, Błażej Augustyn, Filip Mladenović - Jarosław Kubicki, Daniel Łukasik - Konrad Michalak (59. Artur Sobiech), Flavio Paixao, Lukas Haraslin (86. Steven Vitoria) - Jakub Arak (46. Rafał Wolski).

Cracovia: Michal Pesković – Michal Siplak, Niko Datković, Oleksii Dytiatjew, Cornel Râpă – Mateusz Wdowiak, Damian Dąbrowski, Janusz Gol, Sergei Zenjov (88. Michał Helik) - Javier Hernandez (84. Sebastian Strózik), Airam Cabrera (32. Marcin Budziński).