"Krzesło" docenione, czas wręczyć nagrodę
W czwartek, 25 października o godz. 17.30 w Filii Gdańskiej (ul. Mariacka 42) odbędzie się spotkanie z Michałem Wasilewskim, laureatem Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za rok 2017. Komisja w kwietniu tego roku ogłosiła decyzję o przyznaniu nagrody Wasilewskiemu za pracę „Krzesło Diavallego”.
Jak wyjaśnił w uzasadnieniu Kazimierz Nowosielski: – „Krzesło Diavellego” to nade wszystko zajmująca opowieść o dziejach jednego przedmiotu, a jest nim tytułowy mebel, który w XVII wieku sporządził przybyły z Italii do Gdańska stolarz i szarlatan jednocześnie. Za sprawą owego krzesła dzieją się zdumiewające sprawy: nie imają się go płomienie, ludzie, do których trafia, popełniają czyny, których by się sami po sobie nie spodziewali, realność zamienia się w fantasmagorię, a wyłaniające się ze snów potwory przejmują władzę nad realnym światem… Zaskakuje, intryguje i na swój artystyczny sposób uwiarygodnia zarazem przedstawiane historie to, iż są one umieszczone w konkretnym pejzażu oraz w dającym się rozpoznać czasie: to głównie Gdańsk od momentu przybycia doń Diavellego aż po lata międzywojennego dwudziestolecia – a to wszystko opowiedziane z nadzwyczajną językową swobodą, maestrią i precyzją, a także z niepospolitą znajomością ludzi, rzeczy i epok”.
Spotkanie z Michałem Wasilewskim poprowadzi Rafał Skonieczny – polski poeta i muzyk. Podczas spotkania laudację wygłosi profesor Kazimierz Nowosielski – przewodniczący Kapituły Konkursu.
Michał Wasilewski (ur. 1975 w Gdyni) – kompozytor, pisarz związany z Gdańskiem. Komponuje muzykę do filmów, gier komputerowych, reklam, spektakli teatralnych. W latach 2003–2007 wydał dwie płyty z zespołem Panika. Autor muzyki do wyróżnionego nagrodą kina niezależnego im. Jana Machulskiego filmu „Dla Ciebie i Ognia”. Skomponował nowoczesne wariacje najpopularniejszych utworów kompozytorów klasycznych i współczesnych, w tym przede wszystkim Fryderyka Chopina, do serii gier muzycznych „Frederic”. W 2013 otrzymał pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Książka przyjazna dziecku” za powieść „Zguba Edenanty” w kategorii książek niewydanych.
O przyznaniu nagrody zadecydowała komisja konkursowa w składzie: Iwona Borawska, Piotr Czauderna, Tadeusz Dąbrowski, Aleksander Jurewicz, Kazimierz Nowosielski i Barbara Szczepuła.
Ponadto w opinii komisji konkursowej warte zauważenia są również następujące prace:
- „Echolokacje” – Izabeli Fiertkiewicz-Paszek z Kalisza;
- „M+M” – Dominiki Lewickiej Klucznik z Elbląga;
- „Kościelec” – Jacka Bielawy z Katowic;
- „PURTYK (dyptyk kaszubski)” – Marcina Idzińskiego z Monachium;
- „Suplement do Genesis” – Marioli Kruszewskiej z Mińska Mazowieckiego;
- „Skąd się biorą Ci wszyscy samotni mężczyźni” – Marcina Królikowskiego z Warszawy;
- „Bez przekazu” – Piotra Sarminiego z Warszawy;
- „Budzik z opóźnionym zapłonem” – Tadeusza Zawadowskiego ze Zduńskiej Woli.