mobile

Królewskie orszaki w koronach z Gdyni

Święto Trzech Króli jest jednym z najstarszych świąt w kręgu chrześcijańskim. Towarzyszy mu wiele tradycji. Jedną z nich jest przemarsz barwnego korowodu, który po raz siódmy przejdzie ulicami Gdyni 6 stycznia i widowisko misteryjne. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa z kilku powodów. Po pierwsze mamy się czym chwalić, ponieważ do stworzenia koron dla uczestników Orszaku w całym kraju zaproszono uzdolnioną młodzież Zespołu Szkół Plastycznych w Orłowie. Drugim powodem do radości są nowe stroje dla Mędrców i Świętej Rodziny.

informacja prasowa/Gdynia.pl/Karolina Szypelt
TAGI
Królewskie orszaki w koronach z Gdyni

Zwycięski projekt koron dla Orszaku powstał w klasie IIa orłowskiego liceum wchodzącego w skład Zespołu Szkół Plastycznych. Uczniowie pod kierownictwem Małgorzaty Jarockiej – nauczycielki technik graficznych i projektowania graficznego – przygotowali indywidualne projekty.


– W efekcie powstało wiele ciekawych propozycji, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Organizatorzy wybrali spośród nich ten, który według nich najlepiej wpisuje się w estetykę tegorocznego święta.


Zwycięski projekt autorstwa Wiktorii Górnik został wykonany techniką mieszaną. Rysunek stanowiący główny motyw ornamentu zeskanowano i obrobiono w programie graficznym. – wyjaśnia Małgorzata Jarocka.


Swoją kolorystyką i ornamentem projekty nawiązują do symboliki związanej z poszczególnymi kontynentami. Błękit króla Baltazara symbolizuje Afrykę, zieleń króla Melchiora symbolizuje Azję, a czerwień króla Kacpra to Europa.

Stroje dla Świętej Rodziny, królów i dworzan przygotowano w pracowni kostiumowej Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza. Prestiż posłańców i wysoką pozycję społeczną podkreślają kosztowne tkaniny: aksamit, jedwabny welur i żakardy. Suknię Matki Boskiej wykonano z lnu w kolorze nieba. Strój rzemieślnika Józefa uszyto z juty i wełny.

Obchody święta rozpoczną się 6 stycznia o godz. 11.00 mszą św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46.


Barwny korowód ruszy spod kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46, ulicami Armii Krajowej, Świętojańską i Partyzantów w kierunku kościoła franciszkanów pw. św. Antoniego przy ul. Ujejskiego 40. Organizatorzy zachęcają do przyjścia w przebraniu anioła.

Scenariusz przemarszu orszaku oparty jest na motywie wędrówki, której towarzyszy atmosfera tajemnicy oraz napięcie i zwroty akcji. Wieńczy ją szczęśliwy finał.


Przemarsz zainicjuje o godz. 12.00 modlitwa Anioł Pański pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”. O godz. 12.15 orszak podąży ul. Armii Krajowej. Po drodze przedstawiane będą scenki biblijne, grać będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Władysławowa, a na koniec odbędą się jasełka i konkursy dla uczestników.


Tego dnia studenci urządzali dla publiczności przedstawienia zwane dialogami. O godz. 12.25 zebrani obejrzą scenę „U Heroda”, która odbędzie się u zbiegu ulic Armii Krajowej i Świętojańskiej.


Stałym elementem jest stacja „Karczma” planowana o godz. 12.45 przy ul. Świętojańskiej 83 (vis a vis restauracji Polonia)
Najwięcej emocji towarzyszy misterium „Walka dobra ze złem”. O godz. 12.55 u zbiegu ulicy Świętojańskiej i al. Marsz. Piłsudskiego rozegra się decydujący moment. Ten najbardziej dramatyczny.


Ostatnim elementem widowiska sięgającego tradycjami do średniowiecznego dramatu religijno-biblijnego jest planowana o godz. 13.30 scenka  „Pokłon Trzech Króli”.

Atmosfera święta sprzyja szczodrości. Finałowi wydarzenia będzie towarzyszyła, tak jak w latach ubiegłych, kwesta na Dom Hospicyjny dla Dzieci „Bursztynowa Przystań”.


Radosnej wędrówce z domu do domu towarzyszyła tradycja obdarowywania kolędujących dzieci rogalami „Szczodrakami”. Także i ten zwyczaj znajdzie swoje odzwierciedlenie w radosnym finale wydarzenia. Uczestników wydarzenia czeka słodki poczęstunek. Wypiek słodkich specjałów wsparły piekarnie: Piotr Gotowała, „Sezamka”, Przyjaciel Piekarz oraz Wenta.
Będą też jasełka i konkursy ze słodkimi nagrodami.
 
Uniwersalizm święta sprawia, że zyskuje społeczny, powszechny charakter. To święto rodzinne, okazja do integracji małych i większych społeczności, świętowania w uroczystej, a zarazem radosnej atmosferze.


Wydarzenie przy wsparciu miasta współorganizują: Franciszkański Sekretariat Misyjny i Fundacja Orszak Trzech Króli.
W organizację włączyły się również społeczności szkolne, religijne, harcerskie: Katolicka Szkoła Podstawowa z zespołu Szkół Katolickich na Obłużu, Szkoła Podstawowa nr 23, Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny, Szkoła Podstawowa nr 37, Zespół Szkół Jezuitów im. św. Stanisława Kostki, OSP Wiczlino, Kaszubskie Forum Kultury, 63. Gdyńska Drużyna Harcerzy, Katolickie Amatorskie Centrum Kultury, Fundacja „Samarytanie” i Fundacja „Tworzyć Miłością”.
 
Wydarzeniu ze względu na jego centralny charakter towarzyszyć będą czasowe zmiany w ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Nastąpią okresowe wyłączenia z ruchu niżej wymienionych ulic: 3 Maja na odcinku od ul. 10 Lutego do ul. Armii Krajowej, Armii Krajowej na odcinku od ul. 3 Maja do ul. Świętojańskiej, Świętojańskiej na odcinku od ul. 10 Lutego  do al. Zwycięstwa, Partyzantów na odcinku od ul. Świętojańskiej do ul. Kopernika.


Ruch wstrzymywany będzie także na ulicach krzyżujących się z trasą przejścia orszaku. Dodatkowo od godz. 10.00 zostanie zamknięty odcinek ul. Armii Krajowej pomiędzy ulicami Świętojańską a placem Grunwaldzkim. Ruch w tym miejscu zostanie wznowiony po przejściu orszaku. Na zmienionych trasach będą jeździły linie 22, 23, 24, 29, 133 i 282. Szczegóły na www.zkmgdynia.pl.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda