„Kraina miodu” zdobywcą Nagrody Prezydenta Gdyni
Za nami 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity. Gdyńską odsłonę święta kina dokumentalnego zwieńczyła gala, podczas której poznaliśmy laureatów Nagrody Prezydenta Gdyni i Nagrody Czytelników „Co Jest Grane 24".
O Nagrodę Prezydenta Gdyni walczyło 13 obrazów. Jury w składzie: Natalia Fiedorczuk-Cieślak - pisarka i kompozytorka, Jerzy Rados - reżyser i filmoznawca, Olo Walicki - kontrabasista i kompozytor, zdecydowało, że statuetka i 15 tys. zł trafi do twórców „Krainy miodu” - Liubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej.
- Za film, którego bohaterowie z niezwykłą harmonią przeprowadzają widza przez konflikt o charakterze uniwersalnym. Za nieprzeciętną spójność i artystyczny rozmach. Za skonfrontowanie nas z najważniejszymi w życiu relacjami - z naturą, rodziną i drugim człowiekiem – uzasadniali jurorzy.
W tym roku jury przyznało także wyróżnienie, które trafiło do Madsa Brügera za „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ”.
- W Gdyni, tak jak i w pozostałych miastach gościliśmy po raz kolejny produkcje filmowe z całego świata. W Gdyńskim Centrum Filmowym można było obejrzeć filmy pokazujące między innymi totalitarne rządy w Rosji, zimową wyprawę na K2, opowieści o sprawach wielkich i uniwersalnych wartościach. Pokazy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem widzów, a to oznacza, że warto w Gdyni organizować tak ważne wydarzenia, oczywiście nie tylko filmowe – mówiła podczas gali Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
W trakcie gali wręczono także Nagrodę Czytelników „Co Jest Grane 24". To laur przyznawany przez widzów festiwalu w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach i Gdyni za pomocą kart do głosowania. Nagroda otrzymała Barbara Miller, reżyserka filmu „Cała przyjemność po stronie kobiet".
W tym roku Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbył się po hasłem „Zobacz, czy rozumiesz świat, i czy świat rozumie ciebie” w 6 miastach w całej Polsce. W Gdyni festiwal trwa do 24 maja. Była to 16. edycja wydarzenia.