mobile

Kolejny bezpieczny sezon na Kąpieliskach Morskich w Gdańsku

Wyjątkowo ciepłe lato i wysoka temperatura wody zachęcały plażowiczów do kąpieli morskich. 31 sierpnia ostatni raz można było skorzystać z akwenów strzeżonych przez ratowników. To dzięki nim, po raz kolejny w Gdańsku nie odnotowano przypadku utonięcia na kąpieliskach.

Informacja prasowa
TAGI
Kolejny bezpieczny sezon na Kąpieliskach Morskich w Gdańsku

Za nami 29. sezon funkcjonowania kąpielisk administrowanych przez Gdański Ośrodek Sportu. W okresie od 23 czerwca do 31 sierpnia ratownicy podjęli 86 interwencji (18 w wodzie i 68 na plaży), z czego 73 bezpośrednio na kąpieliskach. Blisko pół tysiąca osób skorzystało z pomocy w punktach medycznych. Do najczęstszych dolegliwości plażowiczów należały udary słoneczne, poparzenia, zasłabnięcia, użądlenia oraz różnego rodzaju urazy.

Ratownicy patrolowali również akweny niestrzeżone. Ponadto pełnili dyżury całodobowe, podczas których kilkanaście razy podejmowali interwencje w godzinach wieczornych i nocnych. Gdańskie Centrum Ratownictwa Wodnego, funkcjonujące przy molo w Brzeźnie, przyjmowało zgłoszenia przez całą dobę. W ciągu sezonu letniego ratownicy podjęli ponad sto interwencji związanych z poszukiwaniami zagubionych dzieci. Dzięki wsparciu Saur Neptun Gdańsk możliwy był darmowy kolportaż opasek w ramach akcji „Mamo tu jestem”.

Podobnie jak w latach ubiegłych, grupa kilkudziesięciu młodych gdańszczan korzystała przez całe wakacje z zajęć "Letniej szkoły ratownictwa", asystując ratownikom i podpatrując ich w codziennej pracy.

Na gdańskich kąpieliskach powiewało w tym sezonie aż sześć Błękitnych Flag, czyli międzynarodowych znaków jakości przyznawanych kąpieliskom i marinom. Jest to potwierdzenie, że gdańskie kąpieliska spełniają najwyższe kryteria w zakresie czystości wód i plaż, ekologii, bezpieczeństwa oraz infrastruktury. Systematyczne badania potwierdzały, że przez znaczną większość sezonu woda spełniała najwyższe normy. Ze względu na wysokie temperatury nie ominęły nas sinice, które zadomowiły się na części kąpielisk przez kilka dni. Szczególnie narażone były plaże w Brzeźnie i Jelitkowie. Najwyższą temperaturę wody, blisko 25°C, odnotowano na początku sierpnia. W tym samym czasie występowały również najwyższe temperatury powietrza, dochodzące do 33°C.

Sezon letni 2018 w liczbach:

  • kąpieliska czynne łącznie przez 568 godzin
  • 96 ratowników wodnych i 18 ratowników medycznych
  • 18 interwencji w wodzie
  • 68 interwencji na plaży
  • blisko 500 osób zaopatrzonych w punktach medycznych
  • w 13 przypadkach konieczne było wezwanie karetki pogotowia ratunkowego
  • zakaz kąpieli (wysoka fala, silne prądy wsteczne, zanieczyszczenie) – średnio 110 godzin
  • najwyższa temperatura wody: 25 stopni C (na początku sierpnia)
  • najwyższa temperatura powietrza: 33 stopnie C (na początku sierpnia)
  • najwyższy stan morza: 4 stopnie w skali Douglasa, tj. fala o wysokości przekraczającej okresowo 1,25 m – Wyspa Sobieszewska i Stogi.
  • 50 osób niepełnosprawnych ruchowo skorzystało z pływających wózków-amfibii (na kąpieliskach Brzeźno oraz Stogi)
  • blisko 1500 m3 odpadów stałych wywiezionych z plaży
  • ponad 70 imprez sportowych i rekreacyjnych na plaży   

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda