mobile

Kobiecy slam na 100- lecie praw wyborczych kobiet w Polsce

"Kobiecy slam" to wydarzenie zorganizowane przez Koło Feministyczne "FAK" w partnerstwie ze "Slam bez kasy" wpisujące się w 100 lecie uzyskania praw wyborczych kobiet.

informacja prasowa
TAGI
Kobiecy slam na 100- lecie praw wyborczych kobiet w Polsce

Jest okazją do zrzeszenia i oddania głosu kobietom z różnych środowisk, z różnymi doświadczeniami w formule slamu poetyckiego czyli bitwy. Jest okazją do ujawnienia się w wierszu/tekście performerskim tematów,o których kobiety nie mogą milczeć gdyż są one ich perspektywą, rzeczywistością i głosem, który musi być wypowiedziany. Slam poetycki to forma bitwy poetyckiej. Bitwa odbywa się w systemie pucharowym w trzech etapach. Każda występująca slamerka dysponuje w każdej rundzie trzema minutami, w czasie których może zaprezentować swój autorski tekst(lub kilka tekstów,musi jednak zmieścić się w czasie trzech minut). Na slamie nie ma jury. To publiczność poddaje ocenie występ i za pomocą kart do głosowania( dwie karty w dwóch różnych kolorach) wyłania zwyciężczynię. Bitwa odbywa się w parach( może odbywać się także w grupach czteroosobowych w zależności od ilości uczestniczek) i po zakończeniu prezentacji obydwu występujących, publiczność za pomocą kart do głosowania(kolor przypisywany jest do poszczególnej występującej) oddaje swój głos na poszczególną występującą poprzez podniesienie karty do góry(słynne hasło " oceny nad głowę"). Występująca,która otrzyma największą liczbę głosów w danej potyczce przechodzi do kolejnej rundy. System pucharowy doprowadza do finału i ostatecznie wyłania zwyciężczynię.


Zasady slamu poetyckiego:
1. Na slam poetycki można zapisać się bezpośrednio przed samym wydarzeniem,wpisując na listę uczestników swoje imię/nazwisko/pseudonim. Na scenę wchodzą tylko kobiety!
2. Występujące mogą czytać/prezentować jedynie teksty/wiersze swojego autorstwa.
3.Występujące nie mogą używać rekwizytów. A swoje tekstu/wiersze mogą odczytywać z nośników tj. tablety, telefony, notesy,kartki,z głowy(bardzo ważny nośnik).
4. Publiczność przed rozpoczęciem slamu poetyckiego otrzymuje karty do głosowania w 2 kolorach.
5. Publiczność głosuje na wybraną slamerkę poprzez podniesienie karty do głosowania nad głowę. Można oddać głos tylko na jedną slamerkę w danej bitwie.
6. Slamerki nie mogą głosować.
7. Prowadząca dba o to,by na plakacie w widocznym dla wszystkich miejscu napisać listę uczestniczek.
8. Prowadząca(lub osoba do tego wyznaczona) dba o to,by zapisywać na plakacie(umieszczonym w widocznym miejscu) imiona/nazwiska/pseudonimy osób,które w danej turze "biją się ze sobą" ,a także wpisywać wyniki tej bitwy.
Slam poetycki- jest coraz bardziej popularną formą poetyckiej rywalizacji. W większości miast Polski odbywają się regularnie slamy poetyckie,w których bierze coraz większa liczba uczestników (zarówno jako występujący jak i publiczność).
W Gdańsku od 2015 roku Justyna Aksinowicz i Marina Dombrowska organizują oddolnie slam poetycki "slam be kasy". Jest to formuła nastawiona na biesiadę,słuchanie i prezentowanie wierszy/tekstów. Organizatorki świadomie rezygnują z nagród pieniężnych(które ich zdaniem nie sprzyjają formie biesiady międzyludzkiej) na rzecz przygotowywanych własnoręcznie nagród o charakterze dadaistycznym i surrealistycznym. W Gdyni slam poetycki regularnie organizuje Wojciech Boros(poeta,animator kultury) Sławomir Płatek(poeta,animator kultury) w ramach festiwalu " Fala poprzeczna" także uwzględnił slam poetycki w programie(aż 4 krotnie).
Prowadząca slam- Marina Dombrowska

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda