mobile

Kobieca strona historii, czyli Metropolitanka w Łaźni

Od piątku, 9 lutego w CSW Łaźnia (ul. Jaskółcza 1) będzie dostępna dla zwiedzających wystawa Metropolitanka – nawiązująca do działań tytułowej grupy społecznej, która od 2010 przedstawia opowieści o kobietach w kontekście konkretnych miejsc i czasu historycznego. Wernisaż odbędzie się w piątek, o godz. 18.00. Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 18 lutego.

 

Informacja prasowa
TAGI
Kobieca strona historii, czyli Metropolitanka w Łaźni

Wystawa ta to rezultat semestru działań studentek i studentów II roku Katedry Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, którzy – sięgając do historii kobiet zebranych w ramach Metropolitanki – przetworzyli temat herstorii i przedstawili w formie plakatów. Jest to jedna z form dokumentacji wpływu zwykłych postaci kobiet na życie polityczno-społeczne. W tym roku przypada stulecie ustanowienia praw wyborczych kobiet w Polsce. Wystawa w naturalny sposób pokazuje, że istotne przy opowieści o historii Polski, zwłaszcza najnowszej, jest sięgnięcie do doświadczeń kobiet, które na co dzień funkcjonowały w gdańskiej społeczności. I chociaż w plakatach dominują odnośniki do atrybutów kobiecości, to jednak artyści sięgnęli też do elementów historycznych: symbolicznych dźwigów, postaci i symboli. Działania Metropolitanki umożliwiają nieszablonowe, alternatywne poznanie historii kobiet bliskich współczesnym odbiorcom. W ramach projektu również w tym roku będą realizowane spacery ukazujące obecność kobiet w Stoczni Gdańskiej im. Lenina: pracownic i działaczek. Chętni oprowadzani będą także po Głównym Mieście, które będzie można poznać poprzez działalność gdańskich prekursorek i działaczek polonijnych.

Swoje prace w CSW Łaźnia będą prezentowali: Justyna Aksinowicz, Marta  Długołęcka,  Kinga Dytrych, Katarzyna Filarska, Adam Kawecki, Magdalena Kołakowska, Kinga Kossobucka, Oliwia Kwiecień, Adam Pliszka,  Anastasiia Radchenko, Nadja Stare, Daria Szarmach, Marianna Sykutera, Anna Szejbut, Julia Wierciło, Alicja Wiktoruk, Natalia Woźniak. Opiekę nad wystawą sprawowały: dr hab. Bogna Burska i dr Anka Leśniak.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda