Kobieca Dolina Krzemowa w Polsce. Trwa nabór do drugiej edycji Girls go start-up! Academy
Siedziba technologicznych gigantów i miejsce narodzin wielu startupów – Dolina Krzemowa obrosła legendą i doczekała się nawet własnego serialu. A gdyby tak przenieść jego akcję do Polski? W obsadzie na pewno znalazłyby się uczestniczki i mentorki Girls go start-up! Academy, programu mentoringowo-szkoleniowego dla maturzystek, studentek, doktorantek i absolwentek kierunków technicznych i ścisłych. 6 listopada br. ruszył nabór do drugiej edycji tego programu, którego organizatorami są Fundacja Edukacyjna Perspektywy oraz Stowarzyszenie TOP500 Innovators.
Kobieca Dolina Krzemowa
Jak pokazuje raport Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i Siemens "Potencjał kobiet dla branży technologicznej", co piąta studentka politechniki nie wie, czym jest start-up. Tylko co czwarty właściciel start-upu w Polsce jest kobietą, przy czym kobiece start-upy rzadko tworzone są w obszarze technologicznym czy naukowym. Jeśli już panie podejmują ryzyko związane
z prowadzeniem start-upów, tylko 3,8 % z nich „dożywa” 3,5 roku. W wypadku mężczyzn jest to 9,2 proc. Wielki potencjał technologicznej przedsiębiorczości kobiet nie jest wystarczająco zagospodarowany!
Dlatego też Fundacja Edukacyjna Perspektywy oraz Stowarzyszenie TOP500 Innovators postanowiły stworzyć program Girls go start-up! Academy, którego celem jest wsparcie kobiet związanych z obszarem STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) w zdobywaniu wiedzy i umiejętności w tworzeniu start-upów i realizacji takich przedsięwzięć w praktyce.
- Ambicją programu Girls go start-up! Academy jest stworzenie Kobiecej Doliny Krzemowej oraz wsparcie nowego oblicza przedsiębiorczości Polek, a także ich działań na polu tworzenia i rozwijania innowacyjnych firm. Docelowo chcielibyśmy, aby kobieca przedsiębiorczość przyszłości mogła opierać się na start-upach. W zeszłym roku do programu zgłosiło się do nas ponad 300 uczestniczek. Mamy nadzieję, że w drugiej edycji będzie ich jeszcze więcej – mówi Katarzyna Walczyk-Matuszyk, Prezes Stowarzyszenia Top 500 Innovators.
Do udziału w projekcie zapraszamy studentki, doktorantki i absolwentki kierunków technicznych, ścisłych, medycznych oraz pokrewnych. Ale program jest oczywiście otwarty na wszystkie kreatywne dziewczyny, które mają pomysł na start-up technologiczny. Nowością jest to, że do naszej Akademii zapraszamy także maturzystki - bo gen przedsiębiorczości nie zna ograniczeń wieku. Zależy nam na tym, aby zgłaszane projekty obejmowały obszary takie jak IT, BIO, Nano, Energy, Creative industries, a także wykorzystywały potencjał interdyscyplinarności – dodaje dr Bianka Siwińska, Dyrektor Zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.
W programie uczestniczki dostaną przede wszystkim 12-miesięczne wsparcie wybitnych Mentorek – kobiet działających w obszarze nowych technologii, nauk ścisłych, ekspertek z dziedziny start-upów oraz cykl szkoleń, dotyczący tego jak prowadzić własny biznes (business canvas, elevator speech i inne). W efekcie rocznego programu powstaną seed-upy (zaawansowane pomysły na własną działalność) oraz start-upy (zalążki firm). Najlepsze projekty wyłonione w drodze konkursu "Shesnnovation" zostaną zaprezentowane partnerom i inwestorom podczas prestiżowego międzynarodowego wydarzenia "Lean in Stem Conference" w listopadzie 2018 r.
W poprzedniej edycji programu powstało 18 start-upów STEM. Fabryka nanoproszków, laboratorium architektury 60+, biżuteria z roślinami in-vitro, nowoczesne ortezy skierowane do osób z przewlekłym bólami stawów nadgarstka czy czujnik glutenu do pomiaru zawartości glutenu w produktach spożywczych to tylko niektóre z nich. Pełną listę znaleźć można na stronie: http://girls-startup.pl/1-edycja
Nabór do programu ruszył 6 listopada. Aplikacje można składać do 24 listopada.