mobile

Jazzowe oczko w Klubie Żak

Lutowe Babskie Granie zainaugurowało 21. edycję Festiwalu Jazz Jantar. Teraz powracamy do zimowej odsłony. Od 11 do 18 marca fani polskiej i światowej muzyki jazzowej będą mogli spotkać się w Klubie Żak na prawdziwej dźwiękowej uczcie.

Informacja prasowa
TAGI
Jazzowe oczko w Klubie Żak

Niewątpliwie mocnym puntem, którym rozpoczniemy to rozdanie (11 marca), będzie występ duetu: Vilay Iyer i Craig Taborn – czołowych pianistów, grających muzykę jazzową. Ich koncert będzie pierwszą i na razie jedyną prezentacją w Polsce.

W środę, 14 marca fani trójmiejskiej i polskiej sceny muzycznej Piotr Lemańczyk i Cezary Paciorek na płycie „Duology” sięgają również do folkloru polskiego oraz latynowskiego, a wnikliwi słuchacze wychwycą również klasyczne nuty.

W nieco mroczniejszy klimat przeniesie nas krążek „VV” zespołu Lotto, dzięki bezkompromisowemu połączeniu gitary, perkusji i kontrabasu.

W czwartek, 15 marca z cyklu „Młoda Polska” zaprezentuje się Diomede: pianista Grzegorz Tarwid i saksofonista Tomasz Markanicz. Ich wspólną płytę „People From East” określa się jako jeden z sugestywniejszych albumów, sięgających do tradycji podróżniczych.

Nieco później wystąpi RGG, znany już festiwalowej publiczności. Odświeżający może być jednak sceniczny mariaż z saksofonistą Trevorem Wattsem, weteranem angielskiej sceny free-jazzu.

W piątkowy wieczór, 16 marca na scenie znów zagości „Młoda Polska” i zespół Pokusa, czyli trio Tymona Bryndala, Natana Kryszka i Teo Oltera. W Żaku zaprezentują premierowo swój najnowszy album „Einz”.

W kolejnym koncercie pozostaniemy w klimacie rodzimej sceny wraz ze znaną klasyczną grupą Maciej Obara Quartet i utworami z albumu „Unloved”. Będzie to niewątpliwie okazja do nadrobienia muzycznych zaległości.

Sobotni wieczór (17 marca) zapowiada się gorąco. Rozpoczniemy od debiutu albumu „Don’t Hasitate” Emila Miszka & The Sonic Syndicate. Emil Miszk trójmiejskiej publiczności znany jest chociażby z działalności w zespole Algorhythm (ich płyta „Mandala” została nominowana do Fryderyków 2018). Zespół zagra w dużym, jak na scenę jazzową, ośmioosobowym składzie. Po nich wystąpi Anna Gadt Quartet z premierą „Mysterium Lunae”. Gadt zagra w towarzystwie Łukasza Ojdana (fortepian), Macieja Garbowskiego (kontrabas) i Krzysztofa Gradziuka (perkusja).

Na zakończenie, w niedzielę 18 marca zanurzymy się za sprawą ciepłego wokalu Joanny Knitter w twórczość George’a Gershwina, autora „Błękitnej rapsodii”. Drugim, mocnym puntem programu będzie koncert zespołu Blues people z liderem Loganem Richarsdonem, znanym gdańskiej publiczności z poprzednich edycji festiwalu. Grupa sięga do korzeni jazzu poprzez wprowadzenie wyraziście słyszalne bluesowe akcenty.

Poprzednie edycje festiwalu zdobyły uznanie wśród słuchaczy i krytyków. W latach 2014–2017 Festiwal Jazz Jantar zajął III miejsce w Jazz Top magazynu Jazz Forum, wg JazzPress to najlepszy festiwal 2016 (2017 II miejsce). Programy festiwalu doceniali także krytycy JazzWise Magazine, The Quietus i All About Jazz.

Festiwal realizowany jest m.in. ze środków Miasta Gdańska.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie: www.jazzjantar.pl.

Autor fotografii: Jerzy Bartkowski

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda