Jasień, Oliwa i Wyspa Sobieszewska. W tym tygodniu trzy dyskusje publiczne
Biuro Rozwoju Gdańska zaprasza na trzy dyskusje publiczne dotyczące projektów planów miejscowych. 16 stycznia odbędzie się dyskusja na temat planu Jasień – rejon Potoku Siedlickiego, a 18 stycznia – na temat planu Oliwa Górna w rejonie alei Grunwaldzkiej na południe od Alchemii oraz Wyspa Sobieszewska – rejon między Kanałem Młynówka a ulicą Przegalińską. Wszystkie dyskusje odbędą się w siedzibie BRG przy ul. Wały Piastowskie 24 (IV piętro) o godz. 17.00.
W granicach planu Jasień – rejon Potoku Siedlickiego jedynym zagospodarowanym terenem jest Park im. ks. Bronisława Kabata wraz z zabudowaniami podworskimi. Pozostałe tereny stanowią nieużytki, częściowo podmokłe, pokryte murawami i krzewami, z niewielką liczbą drzew. Przez obszar przepływa okolony skarpami Potok Siedlicki. Dzięki zmianom wprowadzonym w planie możliwa będzie ochrona walorów historyczno-przyrodniczych Parku im. ks. Bronisława Kabata oraz jego wykorzystanie na cele rekreacyjne. Celem sporządzenia planu jest także ustalenie lokalnych powiązań pomiędzy osiedlami znajdującymi się po obu stronach Potoku Siedlickiego. Do sporządzenia planu przystąpiono również w celu utworzenia rezerwy terenu pod tzw. park Stolema, zlokalizowany wzdłuż Potoku Siedlickiego (wraz z wykreowaniem głównych połączeń pieszych i pieszo-rowerowych), i utworzenia użytku ekologicznego Jasieńska Łąka. Zapisy zawarte w planie pozwolą także na realizację domu sąsiedzkiego, przedszkola oraz innych usług (np. oświaty, gastronomii, sportu) na terenie dotychczas przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe. W centralnej części obszaru ustalono funkcję zieleni oraz urządzenia melioracyjne, a na obrzeżach – usługi z zielenią towarzyszącą bądź niską zabudowę mieszkaniowo-usługową z ustaloną zielenią do utrzymania i wprowadzenia w obrębie najbardziej zwartej grupy zadrzewień. W planie określono m.in. maksymalne nieprzekraczalne linie zabudowy. Od strony istotnych przestrzeni publicznych ustalono elewacje eksponowane, dla których wprowadzono zapisy odnośnie atrakcyjnego wykończenia. Zabudowę na zboczu ukształtowano w sposób tarasowy i wskazano lokalizację akcentu kompozycyjnego. Ponadto zaplanowano najdogodniejsze lokalizacje dla ciągów pieszo-rowerowych ułatwiających przemieszczanie się. Wszystkie ciągi mają stanowić ważne przestrzenie publiczne, w związku z czym wskazano ich szerokość, przebieg lub przebieg zalecany z obowiązkiem realizacji.
Oliwa Górna w rejonie alei Grunwaldzkiej na południe od Alchemii
Projekt planu dotyczy obszaru, na którym znajdują się obiekty handlowo-usługowe. Na terenie tym są też zlokalizowane budynki biurowe, salon samochodowy i stacja benzynowa. W centralnej części znajduje się niezainwestowana działka ze szpalerem drzew, a w części południowej – centrum handlowe Oliwa. Celem sporządzenia opracowania jest zmiana części parametrów urbanistycznych, co ma stanowić kontynuację ustaleń dla kompleksu biurowo-usługowego Alchemia, sąsiadującego z obszarem objętym planem. Wprowadzone zmiany mają również pozwolić na rozwój funkcji usługowych i produkcyjno-usługowych, zapewniających miejsca pracy dla mieszkańców, umożliwić utworzenie większej liczby miejsc parkingowych i dostosowanie układu komunikacyjnego do istniejących uwarunkowań. Zapisy zawarte w projekcie pozwolą na maksymalne wykorzystanie położenia terenu, który jest doskonale obsłużony przez transport zbiorowy. Nowa zabudowa uzupełni strukturę i program funkcjonalny obszaru, zostaną przy tym wzmocnione funkcje ogólnomiejskie Centralnego Pasma Usługowego. W projekcie planu parametry i warunki zabudowy zostały dostosowane do charakteru zabudowy istniejącej w bezpośrednim sąsiedztwie. Ustalono maksymalne nieprzekraczalne linie zabudowy, a także pierzeje eksponowane, dla których wprowadzono zapisy odnośnie wykończenia elewacji oraz liczby przeszkleń i witryn na parterach budynków. Zwiększono liczbę miejsc parkingowych oraz wydzielono ulicę dojazdową, która ma pełnić funkcję ulicy serwisowej dla przyległych terenów inwestycyjnych. Ustalono też szereg rozwiązań ułatwiających poruszanie się pieszych i rowerzystów (chodniki, trasa i parkingi rowerowe). Ponadto w projekcie wprowadzono ochronę istniejącego szpaleru drzew, który ma być zachowany i uzupełniony.
Wyspa Sobieszewska – rejon między Kanałem Młynówka a ulicą Przegalińską
Projekt planu został opracowany dla terenu rolniczego poprzecinanego kanałami odwadniającymi. Celem wprowadzonych zmian jest umożliwienie organizacji imprez plenerowych, w tym Ogólnopolskiego Zlotu Harcerzy 2018 oraz Europejskiego Jamboree Skautowego 2020, przy czym funkcja rolnicza ma zostać zachowana jako wiodąca na tym obszarze. Jedyna zabudowa, która może powstać na podstawie ustaleń planu, to zabudowa zagrodowa (siedliskowa). Budynki mieszkalne nietowarzyszące działalności rolniczej zostały wyłączone. W planie ustalono parametry urbanistyczne dla zabudowy zagrodowej, a także szpalery drzew wzdłuż planowanej ulicy tzw. Nowej Turystycznej. Zabudowę zagrodową dopuszczono jedynie w wyznaczonych obszarach, co ma na celu ograniczenie jej rozpraszania. Dla wskazanych obiektów o wartościach kulturowych ustalono ochronę bryły oraz materiału elewacyjnego. Ustalono też konieczność maksymalnego zachowania drzew i krzewów, a także zalecenie ochrony i uprawy lokalnych starych odmian drzew i krzewów owocowych. Wprowadzone zapisy mają na celu zachowanie charakterystycznego krajobrazu rolniczego Żuław Gdańskich. Dostępność drogową do terenów objętych planem ma zapewniać ulica tzw. Nowa Turystyczna oraz ulice, które znajdują się poza granicami planu.
Wyłożenie planów do 31 stycznia
Projekty planów oraz prognozy oddziaływania na środowisko wraz z uzgodnieniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku dotyczącymi zakresu i stopnia szczegółowości informacji zawartych w prognozach są udostępnione do publicznego wglądu w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska do 31 stycznia. Projektanci udzielają informacji od poniedziałku do piątku między godziną 9:00 a 15:00. Informacje dotyczące projektów planów są również dostępne na stronach: http://www.brg.gda.pl/plany/plan/jasien-rejon-potoku-siedlickiego, http://www.brg.gda.pl/plany/plan/oliwa-gorna-w-rejonie-alei-grunwaldzkiej-na-poludnie-od-alchemii, http://www.brg.gda.pl/plany/plan/wyspa-sobieszewska-rejon-miedzy-kanalem-mlynowka-a-ulica-przegalinska oraz na bip.brg.gda.pl.
Zgłaszanie uwag – do 14 lutego
Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego lub w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, może wnieść swoje uwagi. Należy złożyć je na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej wraz z adresem oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy. Ostateczny termin mija 14 lutego 2018 r.
Uwagi dotyczące projektu planu należy kierować na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres mailowy: brg@brg.gda.pl. Uwagi dotyczące prognozy oddziaływania na środowisko należy składać na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres mailowy brg@brg.gda.pl.
21 dni na rozpatrzenie uwag
Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska na stronie internetowej http://bip.brg.gda.pl.