mobile
REKLAMA

Jane dobry, Gdańsk! Pokaz filmu Obywatelka Jane. Walka o miasto w IKM

Instytut Kultury Miejskiej i Centrum Architektury zapraszają na wieczór z kobietą, która zmieniła myślenie o miastach w Ameryce, a potem na całym świecie, czyli z Jane Jacobs. 15 marca o godz. 18.00 w IKM odbędzie się pokaz filmu Obywatelka Jane. Walka o miasto w reżyserii Matta Tyrnauera (2016) oraz dyskusja na temat ostatnio przełożonej na język polski książki Jacobs Wielkie małe plany z udziałem Moniki Arczyńskiej, architektki z A2P2 architecture&planning, Martyny Obarskiej, antropolożki miasta, badaczki i dziennikarki Magazynu Miasta oraz Grzegorza Piątka z Centrum Architektury. Bilety w cenie 10 zł dostępne na: www.obywatelkajaneikm.evenea.pl.

Informacja prasowa
TAGI
Jane dobry, Gdańsk! Pokaz filmu Obywatelka Jane. Walka o miasto w IKM

Amerykańska pisarka i aktywistka Jane Jacobs całe życie szła własną drogą, szukając odpowiedzi na pytanie dlaczego jedne miasta i społeczeństwa kwitną, a inne podupadają. Uważała, że skoro większość problemów współczesności kumuluje się w mieście, to w mieście należy szukać ich rozwiązań. Jej przełomowa książka Śmierć i życie wielkich miast Ameryki dotarła do Polski z prawie pięćdziesięcioletnim opóźnieniem, ale trafiła idealnie w czas rozczarowania modernizacją poprzez „lanie betonu” i rozwoju ruchów miejskich. W tym roku nadarza się kolejna, i to podwójna okazja do spotkania z Jacobs.

Po pierwsze, Centrum Architektury publikuje Wielkie małe plany (przekład Martyny Trykozko) – pomnikowy zbiór tekstów przygotowany z okazji setnych urodzin autorki, obejmujący całe spektrum jej zainteresowań oraz całą jej długą karierę: od lat trzydziestych do wczesnych dwutysięcznych. Po drugie, CA i festiwal MIASTOmovie zorganizowały w pięciu miastach Polski spotkania promocyjne, których główną atrakcją będzie pokaz filmu dokumentalnego Obywatelka Jane. Walka o miasto (reż. Matt Tyrnauer, USA 2016). Film był pokazywany w Polsce jedynie podczas zeszłorocznego American Film Festival.

W Gdańsku spotkanie na temat zbioru 37 tekstów Wielkie małe plany połączone z pokazem filmu Obywatelka Jane. Walka o miasto (92 min) i dyskusją odbędzie się 15 marca w Instytucie Kultury Miejskiej, który jest partnerem wydarzenia.

Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=hKjkjntspfA.

Cena biletów: 10 zł, dostępne na www.obywatelkajaneikm.evenea.pl oraz w dniu pokazu. Promocyjna cena książki Wielkie małe plany podczas spotkania 39 zł.

Data: 15 marca, godz. 18.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/1962378977423375/

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda