Jak żyli dawni gdańszczanie? Nowa wystawa w Domu Uphagena
Od 22 grudnia 2018 r. gdańszczanki oraz gdańszczanie będą mogli zobaczyć nową wystawę czasową w Muzeum Gdańska. O życiu dawnych gdańszczan od średniowiecza po XIX w. opowie ponad 100 eksponatów wydobytych w 2015 r. podczas badań archeologicznych prowadzonych przy ulicy Świętojańskiej w Gdańsku.
„Historia gdańskiej codzienności. Wyniki badań archeologicznych przy ulicy Świętojańskiej” to druga i ostatnia z wystaw przygotowanych z okazji XX-lecia Domu Uphagena. Na górnej kondygnacji Domu Uphagena zapoznamy się z dziejami kilku parcel miejskich i zamieszkujących je ludzi na przestrzeni wieków poprzez zwyczajne przedmioty i sprzęty domowe. Kuratorką wystawy jest dr Joanna Dąbal, która prowadziła prace Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego na niewielkiej działce położonej w pobliżu kościoła św. Mikołaja.
- To ostatnia, siedemnasta wystawa oddana w 2018 r. przez nasze Muzeum gdańszczankom, gdańszczanom oraz turystom odwiedzającym nasze miasto. Zachęceni w 2016 r. sukcesem wystawy archeologicznej o historii Targu Siennego, pokażemy przedmioty mówiące o życiu codziennym mieszkańców Głównego Miasta od XV do XX w. Choć badania przy ulicy Świętojańskiej nie obejmowały dużego obszaru, to archeolodzy wydobyli ciekawe przedmioty mówiące o przeszłości naszego miasta i jego mieszkańców. Warto je zobaczyć – mówi Waldemar Ossowski
Dwa „światy” i średniowieczne krzesło
Ponad sto przedmiotów zostało podzielone będzie można obejrzeć w dwóch salach. W pierwszej zobaczymy przedmioty związane z codziennym ubiorem, higieną i zdrowiem, pracą, nauką oraz zabawą. Bohaterami drugiej części wystawy będą przedmioty gospodarstwa domowego – te, które używano w kuchni, przy stole, a także w spiżarni. Unikatowym w skali Polski eksponatem, który zobaczymy na salach wystawowych Domu Uphagena jest średniowieczne krzesło odnalezione w nietypowym miejscu z perspektywy zwiedzającego, ale już nie dla archeologa…
- W trakcie prac w latrynie mieszczańskiej kamiennicy z XV w. natrafiliśmy na nietypowy wśród znalezisk archeologicznych drewniany przedmiot. Po wstępnym oczyszczeniu, zaskoczeni ustaliliśmy, że jeden z mieszkańców domu wyrzucił niemalże kompletne krzesło. Zostało ono zakonserwowane i po ponad 500 latach i tak jak inne przedmioty trafiło na wystawę, po to by skłaniać do refleksji na temat przeszłości – mówi dr Joanna Dąbal z Wydziału Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego, kurator wystawy o historii gdańskiej codzienności.
Wystawa "Historia gdańskiej codzienności", na której prezentowane są codzienne przedmioty dawnych mieszczan dedykowana jest współczesnym odbiorcom, w których domach znajdują się wszystkie odpowiedniki dawnych sprzętów. Na wystawie zobaczymy elementy dawnej mody, środki higieniczne i czystości, narzędzia, naczynia, zabawki oraz monety.
Wystawa, realizowana w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "Ochrona zabytków archeologicznych 2018", potrwa do 24 marca 2018 r.