Jak odkryć muzyczne korzenie?
Od 11 do 19 maja w Gdańsku po raz kolejny zabrzmi śmietanka artystów klasycznych w ramach Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Rezydentem tegorocznej edycji, odbywającej się pod hasłem „Korzenie”, będzie Christian Zacharias. Festiwal dofinansowano ze środków miasta Gdańsk.
Gdański Festiwal Muzyczny nawiązuje do projektu, który po raz pierwszy odbył się w 2008 roku. Każda edycja ma myśl przewodnią bądź artystę rezydenta, dzięki czemu programy wydarzeń są różnorodne i ciekawe. W tym roku taką funkcję będzie pełnił Christian Zacharias, pianista, dyrygent, który podczas koncertu inauguracyjnego wystąpi w podwójnej roli. Zacharias urodził się w Indiach, studiował w Karlsruhe oraz w Paryżu. Jest laureatem konkursów pianistycznych Genewie, Van Liburna w Fort Worth i Paryżu. Na co dzień pełni funkcje pierwszego dyrygenta i dyrektora artystycznego Orchestre de Chambre de Lausanne, pierwszego, gościnnego dyrygenta Göteborg Symphony Orchestra i artystycznego partnera St. Paul Chamber Orchestra.
Nie tylko koncert inauguracyjny zapowiada się ciekawie. Podczas koncertu finałowego wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej z Bydgoszczy z udziałem młodego, ale posiadającego już światową sławę kanadyjskiego pianisty o polskich korzeniach Jana Lisieckiego.
Ważnymi wydarzeniami będą z pewnością także koncerty w Kościele św. Jana z udziałem gdańskich zespołów, z którymi festiwal współpracuje od samego początku. Cappellę Gedanensis grającą na instrumentach historycznych poprowadzi wybitny hiszpański dyrygent Alfons Reverte Casas, a jako solistki wystąpią: urodzona w Gdańsku, od 20 lat działająca Holandii, Aleksandra Anisimowicz oraz urodzona na Ukrainie i działająca w Polsce Olga Pasiecznik. Jedna z najlepszych orkiestr europejskich z kolei – Sinfonia Varsovia – wystąpi z Polskim Chórem Kameralnym Scholą Cantorum Gedanensis obchodzącym w roku 2018 jubileusz 40-lecia. W programie znajdzie się monumentalne oratorium Josepha Haydna „Stworzenie Świata”.
Program Gdańskiego Festiwalu Muzycznego 2018 w sposób szczególny uwzględnia muzykę polską. Wykonane zostaną wszystkie utwory na fortepian i orkiestrę Fryderyka Chopina, kompozycje Karola Lipińskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego i Grażyny Bacewicz.
Na koncerty w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej obowiązują zaproszenia, natomiast na pozostałe koncerty wstęp jest wolny.
Szczegóły www.gdanskifestiwal.pl