mobile
REKLAMA

Informacja o pomocy psychologicznej w Gdańsku w jednym miejscu. Odwiedź (także wirtualnie) Punkt Informacyjno Konsultacyjny.

Depresja, zaburzenia psychiczne, kryzys, nerwica, trudności wieku dojrzewania, problemy z dziećmi. A może wypalenie zawodowe czy brak sił do opieki nad osobą niepełnosprawną? Gdańszczanie z takimi problemami otrzymają pomoc w Punkcie Informacyjno Konsultacyjnym, który szósty rok działa w Gdańsku. Bez skierowania, bez płacenia, bez kolejki.

informacja prasowa
Informacja o pomocy psychologicznej w Gdańsku w jednym miejscu. Odwiedź (także wirtualnie) Punkt Informacyjno Konsultacyjny.

Tę placówkę przy ulicy Chopina 43 w Gdańsku i stronę internetową wsparciewgdansku.pl powinien znać każdy mieszkaniec naszego miasta, żeby w razie kryzysu wiedzieć, gdzie szukać pomocy dla siebie, rodziny czy znajomych. W Gdańsku, podobnie jak w całej Polsce, na wizytę w poradni psychologicznej na NFZ czeka się nawet kilkanaście miesięcy - warto wiedzieć, że jest miejsce, w którym otrzymamy wsparcie i informacje o wszystkich dostępnych formach pomocy i punktach jej udzielania w Gdańsku. 

Punkt Informacyjno-Konsultacyjny działa od czerwca 2016 roku, tę usługę dla gdańszczan realizuje Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, a zleciło i finansuje miasto Gdańsk. To kolejna gdańska placówka na mapie świadczeń ochrony zdrowia psychicznego, stworzona w ramach „Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2016-2023”. W budynku przy ulicy Chopina 42 w Gdańsku dyżurują psychologowie i terapeuci. 

 -Oferujemy wsparcie krótkoterminowe od jednej do trzech konsultacji - mówi Daria Stankiewicz, koordynatorka PIK-u. - To rozpoznanie problemu, szybkie wsparcie, ale też skierowanie do placówek, które udzielą dalszej pomocy. Nie oferujemy interwencji kryzysowej, od tego jest Centrum Interwencji Kryzysowej, a właśnie konsultację. Trzeba się do nas umówić na wizytę, ale zwykle to dwa - trzy dni oczekiwania, najdłużej tydzień. Jeśli przyjdzie ktoś z ulicy bez wcześniejszego umawiania się, a akurat nie prowadzimy konsultacji, też przyjmiemy.- podsumowuje koordynatorka PIK-u

Zgłosić się po pomoc może każdy - nie trzeba skierowań, a porady i ewentualna terapia są bezpłatne! Osoby potrzebujące mogą liczyć na wstępną konsultację psychologiczną i konkretne wskazania: czy iść do przychodni, szpitala, a może dołączyć do jednej z grup wsparcia działających na terenie miasta i gdzie takie grupy można znaleźć.

PIK działa od połowy czerwca 2016 roku, przez pierwsze pół roku porady uzyskały tu 154 osoby, część z nich została na dłużej - na terapii, warsztatach itp. Rok 2022 to już ponad dwa tysiące porad, konsultacji, rozmów telefonicznych. Z roku na rok konsultacji jest kilka razy więcej. 

Bezdomność, niepełnosprawność, osamotnienie, kryzys psychiczny (myśli samobójcze, zachowania i objawy niepokojące), problem mieszkaniowo bytowy, problem finansowy u osób z zaburzeniami psychicznymi. Osoby rozpoznające u siebie któryś z tych problemów mogą kliknąć np. w kategorię “osamotnienie” i wyszukać wśród adresów placówek odpowiednie miejsce dla siebie. Tak działa strona prowadzona przez PIK, na której każdy znajdzie bazę danych z ofertą wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego.

Baza jest tworzona na podstawie danych zebranych od podmiotów i innych organizacji działających na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi i regularnie aktualizowana przez pracownika PIK.

-Obecnie aktualizujemy starą stronę, nowa z pełną ofertą placówek, projektów przez nie prowadzonych, aktualnymi adresami będzie gotowa do końca listopada - zapewnia Daria Stankiewicz. - Sprawdzamy placówki, uzupełniamy, bo wiele podmiotów działa w różnych obszarach, realizuje różne projekty, część już przestała istnieć. 

Dla osób, które nie mają czasu, wstydzą się lub mają opór przed bezpośrednim kontaktem z psychologiem, PIK oferuje też konsultację przez stronę internetową na czacie z konsultantem. Można zadać pytanie, uzyskać potrzebne informacje lub też umówić się na wizytę.

fot. gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda