Gdzie mieszkać w Gdańsku- nowe osiedla, czy stare dzielnice?
Nowoczesne osiedla na obrzeżach miasta czy kamienice z klimatem w centrum miasta? Gdańsk to miejsce, gdzie każdy znajdzie swój kąt. Jednak wymaga to trochę wysiłku i cierpliwości, aby znaleźć swoje wymarzone tzw. „M”.
Wrzeszcz, Przymorze, Zaspa i Oliwa to najpopularniejsze dzielnice pod kątem zamieszkania. W dużym stopniu zamieszkiwane są przez studentów trójmiejskich szkół wyższych. Na ich popularność wpływa przede wszystkim świetna komunikacja z innymi częściami miasta, uczelniami. Nie należą do najnowszych, więc można natknąć się na oferty mieszkań w niezbyt dobrym standardzie za to w dość wysokiej cenie. Na koszt wynajmu zdecydowanie wpływa lokalizacja lokum. To właśnie w tych dzielnicach ceny są najwyższe w porównaniu do pozostałej części miasta.
Miano „nieprzyjemnych dzielnic” przypada zaś Nowemu Portowi, Oruni Dolnej na czele z Przeróbką i Rudnikami. Na nieprzychylność zainteresowanych wynajmem osób wpływa od lat krążąca opinia o tych rejonach. Kupujący czy też wynajmujący mieszkania zwracają większą uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a sama estetyka wielu miejsc w tych lokalizacjach nie sprawia wrażenia bezpiecznej, spokojniej okolicy. Nie bez znaczenia jest również niski standard mieszkań. Do mniej atrakcyjnej dzielnicy zalicza się również Stogi. Na brak popularności wśród gdańszczan wpływa utożsamianie tego miejsca z blokowiskiem oraz ciągnącymi się za osiedlem historiami z kronik kryminalnych. Mimo niepowtarzalnego położenia geograficznego i licznych walorów turystycznych, nie zachęcają do masowego nabywania mieszkań w tym miejscu. Na mniejsze zainteresowanie Rudnikami wpływa przemysłowy charakter okolicy, zaś powoli zwiększa się popularność Przeróbką. Dzielnica znajduje się blisko centrum, a mieszkania są w miarę tanie. Korzystają z tego głównie inwestorzy, którzy wykupują lokum pod wynajem.
A może by zamieszkać tak w samym centrum miasta? Gdańsk Śródmieście to najbardziej atrakcyjna lokalizacja, gdyż znajduje się w samym sercu oraz centrum jego kulturalnego życia. Dobra komunikacja ze Śródmieściem powoduje, że wcale nie trzeba tu mieszkać, aby cieszyć się miejskim życiem oraz gwarem knajp. Poza tym mieszkanie w tej okolicy może naprawdę dać po kieszeni. Z powodu wysokich cen najmu, na ten prestiż mieszkania mogą pozwolić sobie tylko wybrane jednostki. Nie tylko mieszkania w tym rejonie są droższe, ale i ceny w okolicznych sklepach są o wiele wyższe w porównaniu do innych dzielnic. Jak wygląda Śródmieście cenowo? Kawalerkę można wynająć za minimum 1400 złotych, mieszkanie dwupokojowe to o dwieście złotych więcej, zaś za trzy pomieszczenia to koszt 2300 złotych.
Przymorze kusi nie tylko wygodną lokalizacją,cenami, ale i bliskością do zielonych części miasta. Nazwa dzielnicy mówi sama za siebie. Od morza dzieli ją zaledwie krótki spacer. W okolicy znajduje się Park Ronalda Reagana, a przy osiedlach znajdują się zadbane zielone skwerki. Jeśli chodzi o dostęp do sklepów to nie ma z tym najmniejszego problemu. Począwszy od galerii handlowych Alfa, Przymorze, supermarketów na sklepach osiedlowych i dyskontach kończąc. Trudniej w tej okolicy o dobry pub czy klub, w tym celu najlepiej udać się na Gdańsk Główny czy Sopot, ale dzięki komunikacji miejskiej nie ma z tym najmniejszego problemu. Co prawda na Przymorzu zdecydowanie dominują blokowiska z wielkiej płyty (tzw. słynne gdańskie falowce), ale jest też nowe budownictwo. Ze znalezieniem lokum na wynajem nie ma większego problemu. Wszystko tu zależy od preferencji i możliwości finansowych. Jak Przymorze wygląda pod względem kosztów? Podobnie do Śródmieścia, kawalerkę można wynająć średnio od 1500 złotych, dwupokojowe za 1400, zaś trzy pokoje to wydatek przynajmniej 2300 złotych.
Najbardziej spokojną i zieloną dzielnicą w Gdańsku zdecydowanie jest Oliwa. Jest również dość popularnym miejscem wśród studentów, gdyż znajduje się tu kampus Uniwersytetu Gdańskiego, budynki dydaktyczne, akademiki czy obiekty sportowe Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Najczęściej można znaleźć miejsce w domu jednorodzinnym czy w starszej kamienicy. Mimo bliskiej odległości do centrum jest okolicą spokojną. Małomiasteczkowy charakter miejsca podkreślają osiedlowe sklepiki oraz warzywniaki. Wynajem mieszkania z jednym pokojem to koszt minimum 1000 złotych, za dwa pomieszczenia należy zapłacić przynajmniej 1600, a za 3- 2100 złotych. Dużą popularnością w tej okolicy cieszy się wynajem pokoi w domkach jednorodzinnych. Cena takiego lokum to od 600 złotych w górę.
Wrzeszcz jest doskonałą lokalizacją pod każdym względem. Jest dość rozległą dzielnicą i dzięki temu oferuje mieszkania w kamienicach, szeregówkach czy nawet w domach wielorodzinnych. To zdecydowanie najgłośniejsza okolica, miejski gwar nie cichnie, szczególnie na osi ruchliwej alei Grunwaldzkiej. Mimo to nie brakuje tu terenów zielonych czy miejsc do uprawiania sportu. Dodatkowym atutem tej dzielnicy jest bogata oferta handlowa. Podobnie jak Przymorze, Wrzeszcz może pochwalić się ogromnym wyborem sklepów. Ponadto dzielnica jest najlepiej skomunikowanym miejscem w Gdańsku. Posiada doskonałe połączenie z Sopotem i Gdynią. Ceny wynajmu są dość przystępne jak na tak ogromną ofertę. Kawalerkę można wynająć już od 1100 złotych, dwa pokoje od 1700, a trzy od 2200 złotych.
Kolejnym blokowiskiem w Gdańsku jest Żabianka. Tu mieszkania można znaleźć przede wszystkim w budynkach 10- czy 4-piętrowych z wielkiej płyty. Mimo wszystko dzielnica ma swój kameralny charakter, który nie zakłóca spokojnego życia mieszkańców. Jest również dobrze skomunikowana, dobre połączenie zarówno z centrum Gdańska jak i z Sopotem. Spokojnie można spacerem można dotrzeć nad morze, ale i na Ergo Arenę, gdzie często odbywają się różnego rodzaju wydarzenia sportowe czy muzyczne. Dzielnica jest bogata w różnego rodzaju usługi, sklepiki osiedlowe. Można tu również znaleźć klub bilardowy czy mniejsze knajpki. W poszukiwaniu większych atrakcji należy kierować się do centrum Gdańska czy Sopotu. Kawalerkę można wynająć już od 900 złotych! Za mieszkanie dwupokojowe zapłacimy minimum 1300, a za trzy pokoje 1700 złotych.
Zaspę można nazwać dzielnicą „sypialną” Gdańska. Jest to niewątpliwie zaleta okolicy, gdyż można znaleźć naprawdę w dobrym standardzie mieszkanie za niewielką cenę. Poza tym miejsce jest dobrze skomunikowane z pozostałymi częściami miasta, co nie sprawia większego problemu dla mieszkańców dzielnicy. W kwestii usług to z zakupami spożywczymi nie będzie problemu. Wiele supermarketów czy sklepów osiedlowych są dobrym rozwiązaniem dla mieszkańców. Inną kwestią są restauracje czy puby. By spotkać się z bliskimi w przyjaznym miejscu niestety należy udać się w inną część miasta. Ceny kawalerek zaczynają się od 1000 złotych, za dwa pokoje należy zapłacić 1400, a za trzy 1700 złotych.
Źródło Fotografii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Falowiec#/media/File:Nowy_Port_in_Gda%C5%84sk_2864.JPG