Gdynia na drodze do tytułu „Miasta Przyjaznego Dzieciom"
Prawa dziecka i podnoszenie świadomości społecznej dotyczącej ich przestrzegania, a także kreowanie polityki miejskiej ukierunkowanej na potrzeby dzieci to tematy szkolenia przeprowadzonego przez przedstawicielki UNICEF-u w gdyńskim magistracie. Szkolenie to kolejny krok Gdyni w kierunku zdobycia tytułu „Miasta Przyjaznego Dzieciom”.
We wrześniu ubiegłego roku Gdynia przystąpiła do międzynarodowej inicjatywy UNICEF-u „Miasto Przyjazne Dzieciom”. Program ma za zadanie realizację działań służących poprawie jakości życia dzieci jednakowo w zakresie zdrowia, edukacji, bezpieczeństwa oraz rozwoju społecznego. Dla miast biorących w nim udział to zobowiązanie do rozwijania polityki rodzinnej nie tylko w kontekście udzielania wsparcia i pomocy, ale także promocji wiedzy o prawach dziecka i ich egzekwowania, Przystępując do programu, Gdynia stała się pierwszym polskim miastem kandydującym do tytułu „Miasta Przyjaznego Dzieciom”.
- Gdynia, będąc miastem kandydackim, przeprowadziła m.in. ankiety z młodzieżą, przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz instytucjami działającymi w obszarze polityki rodzinnej. Obecnie jesteśmy w trakcie opracowywania diagnozy sytuacji dzieci, planowania długoterminowej strategii i podsumowania naszych dotychczasowych działań - mówi Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. rodziny. - Przeprowadzone właśnie szkolenie, wśród pracowników najważniejszych instytucji w mieście zaangażowanych w kreowanie polityki na rzecz dzieci to kolejny z etapów na drodze do otrzymania tytułu „Miasta Przyjaznego Dzieciom" - dodaje.
W szkoleniu wzięli udział przedstawiciele wydziałów UM Gdyni, jednostek miejskich, policji, czy organizacji pozarządowych. Z ramienia UNICEF Polska szkolenia przeprowadziła Ewa Falkowska, dyrektor ds. Advocacy i Agnieszka Talusiewicz-Pacak, koordynator ds. Advocacy. Prowadzące podkreślały istotę współpracy podmiotów mających wpływ na miasto, bo każdy aspekt jego funkcjonowania dotyczy jego najmłodszych mieszkańcach. Uczestnicy poznali także przepisy Konwencji o Prawach Dziecka oraz szczegóły realizacji samego projektu „Miasto Przyjazne Dzieciom”.
- Na co dzień zapominamy o tym, że dziecko ma swoje indywidualne potrzeby. Dlatego bardzo nas cieszy, że przedstawiciele różnych instytucji dowiedzieli się, że te prawa są specyficzne i my – dorośli – mamy obowiązek je respektować – dodaje Beata Szadziul.
Gdynia od lat angażuje się w kreowanie polityki ukierunkowanej na dzieci i młodzież. To dziesiątki wydarzeń i inicjatyw. Jesteśmy jedynym miastem w Polsce, gdzie dzieci współdecydują o projektach realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego (głos w imieniu dziecka oddaje rodzic). Angażowanie młodych mieszkańców w sprawy obywatelskie i aktywne uczestnictwo w jego działaniu realizuje także Młodzieżowa Rada Miasta.
Co roku 20 listopada w Gdyni obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W ubiegłym roku w ramach jego obchodów miasto wydało publikację „Dziecko w centrum w sytuacji rozstania rodziców” adresowaną do rodziców zainteresowanych tą tematyką. Broszura wyjaśnia kwestie poszanowania praw, obowiązków i odpowiedzialności obojga rodziców względem swoich dzieci. Dwa lata temu powstał spot o poszanowania prawa dzieci do posiadania własnych poglądów, planów i marzeń,
Miejską politykę prorodzinną łączy projekt Gdynia Rodzinna, który ma na celu budowanie przyjaznej polityki miejskiej, która uwzględnia: młodzież, dzieci i rodziców wraz z ich szczególne potrzeby. Więcej o działaniach Gdyni Rodzinnej można znaleźć na stronie: http://www.gdyniarodzinna.pl/
Program „Miasto Przyjazne Dzieciom” to międzynarodowa inicjatywa UNICEF istniejąca od 1996 r. Celem programu jest wsparcie lokalnych społeczności w implementacji Konwencji o Prawach Dziecka. Program działa w 31 krajach i ponad 1000 miastach na całym świecie, m.in. w Paryżu, Londynie, Kolonii, Aberdeen czy Quebecu. Więcej informacji można znaleźć na stronie unicef.pl/miastoprzyjaznedzieciom.