Gdynia: 60 lat Teatru Miejskiego
Obchody okrągłej rocznicy powstania Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni to przede wszystkim premiery spektakli. Na ten rok zapowiadanych jest ich wyjątkowa liczba.
Teatr Miejski w Gdyni zainaugurował swą działalność w 1959 roku „Ślubami panieńskimi” Aleksandra Fredry w reżyserii Marii Chodeckiej. Imię Witolda Gombrowicza przyjął jednak dopiero w 2000 roku, stając się pierwszym teatrem noszącym imię tego pisarza i dramaturga. Oferta repertuarowa Teatru konsekwentnie kierowana jest do różnych grup widzów, także więc w zapowiadanym repertuarze nie zabraknie klasyki i współczesności, realizmu i fantazji, zabawy i zadumy.
Pierwszą tegoroczną premierą była, adresowana do młodszej widowni, inscenizacja epopei kaszubskiej "Życie i przygody Remusa" napisanej przez Aleksandra Majkowskiego. Jest to udany, familijny, multimedialny spektakl z piosenkami opowiadający o losach lokalnego bohatera. Ze względu na sposób prowadzenia narracji i "mroczne" akcenty, polecany jest widzom powyżej 10 roku życia. Na marzec zapowiadana jest inscenizacja opowiadania „Bankiet” autorstwa patrona teatru, które Gombrowicz napisał w 1946 r. w Argentynie. Możemy spodziewać się groteski i kpiny oraz zabawy stereotypami i formą. Główny wątek historii to zaś zdemaskowanie hipokryzji dworu przez pewnego brzydkiego i chciwego księcia. W maju nowy spektakl zawita na Dar Pomorza który od lat jest dodatkową (choć bardzo wymagającą) sceną Teatru Miejskiego w Gdyni. Tym razem będzie to adaptacja powieści Karola Olgierda Borchardta "Znaczy kapitan", zapowiadana jako porywająca kronika pionierskiej epoki w dziejach naszej floty morskiej, a zarazem hołd złożony legendarnemu kapitanowi floty morskiej Mamertowi Stankiewiczowi.
Podczas wakacji turystów przyciąga Scena Letnia Teatru Miejskiego, która zainaugurowała swoją działalność w 1996 roku na plaży koło mola w Orłowie. To jedyna w Polsce scena teatralna, gdzie widzowie oglądają spektakle pod gołym niebem, na piasku, z widokiem na morze. Tym razem zobaczymy tu spektakl muzyczny w oparciu o teksty popularniej polskiej tekściarki i poetki - Agnieszki Osieckiej.
Jesienne premiery na deskach Teatru Miejskiego to natomiast komedia "Czarne wdowy" Anny Burzyńskiej (autorki dobrze ocenianej i zabawnej „Cafe Luna”) oraz "Dziady" Adama Mickiewicza, sztandarowy dramat romantyzmu, który zdaniem Krzysztofa Babickiego, reżysera i dyrektora artystycznego Teatru, jest dziełem nieśmiertelnym i otwierającym nieskończone możliwości interpretacyjne.
Ze względu na duże zainteresowanie spektaklami Teatru Miejskiego w Gdyni, coraz większym wyzwaniem dla widzów staje się zdobycie biletów na wybrane spektakle. Osoby zainteresowane ich obejrzeniem proszone są o kontakt z kasą teatru tuż po ogłoszeniu nowego repertuaru. Można też zostawić swój numer telefonu z prośbą o oddzwonienie gdy tytuł pojawi się ponownie w repertuarze.
Autor fotografii: Roman Jocher