Gdański Tydzień Demokracji
Poniedziałek, 11 października, jest pierwszym dniem 5. Gdańskiego Tygodnia Demokracji. O godz. 15.30 odbędzie się konferencja Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej pt. "Prawa Człowieka. Głos mają burmistrzowie miast", z wystąpieniem prezydent Aleksandry Dulkiewicz. O godz. 17, młodzież z niezależnego kolektywu Młodej Zarazy, zaprezentuje debatę pt. Nasze prawa i wolności. Transmisję na żywo z obu tych wydarzeń można oglądać na naszym portalu.
Konferencja "Prawa Człowieka. Głos mają burmistrzowie miast" organizowana przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA). Prezydenci miast europejskich będą się zastanawiać nad realizacją praw człowieka na poziomie lokalnym. Głównym pytaniem jest, czy miejskie polityki publiczne konstruowane są przez pryzmat praw człowieka, uniwersalnie, dla każdego? Początek - o godz. 15.30.
Od godz. 17. warto poświęcić czas młodzieży. Buntuj się i działaj z nami! - to motto Młodej Zarazy, niezależnego kolektywu młodych działaczy, który powstał z połączenia takich inicjatyw, jak Strajk Uczniowski, Młodzi Ponad Podziałami i Trójmiejski Strajk Klimatyczny. Nowy ruch narodził się jako dowód przeciwko rzekomej ignorancji i bezczynności współczesnej młodzieży.
Młoda Zaraza buntuje się, reaguje i wychodzi na ulice, by walczyć o środowisko, tolerancję, sprawiedliwość społeczną i inkluzywną kulturę polityczną. Porozmawiamy z nimi o młodzieżowym aktywizmie, o ich rozumieniu demokracji i o przyszłości.
Gośćmi debaty są:
- Pola Biblis – studentka polonistyki-komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, działalnością społeczną zainteresowała się dzięki pracy nad Forum Młodych w ECS, a w 2019 roku razem ze znajomymi założyła nieformalną grupę aktywistyczną Młoda Zaraza
- Kaja Kędzioł – studentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, przygodę z aktywizmem rozpoczęła w 2019 roku od zorganizowania manifestacji solidarnościowej ze strajkiem nauczycielskim, tuż po niej, wraz z nowo poznanymi przyjaciółmi, założyła Młodą Zarazę
- prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek – pedagog, autor licznych publikacji z zakresu filozofii wychowania, pedagogiki krytycznej i problematyki mediów, kierownik Zakładu Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego
- moderacja: dr Miłosz Wojtyna – anglista, wykładowca akademicki, tłumacz, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, pomysłodawca integracyjnego projektu „Sztuka mówienia”
data: 11 października, godz. 17.00 - 18.30
miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, audytorium
online: www.gdansk.pl
wstęp wolny do wyczerpania miejsc
Fot. mat. pras.