mobile

Gdańsk: mieszkania dla potrzebujących

Pomimo licznych akcji, o których informuje ratusz, chętnych do skorzystania z mieszkań komunalnych i socjalnych w Gdańsku przybywa z roku na rok. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu jak obecne władze wychodzą na przeciw potrzebom oczekujących na przyznanie lokalu.

Marek Nowak
TAGI
Gdańsk: mieszkania dla potrzebujących

– Miasto Gdańsk już od wielu lat prowadzi działania zmierzające do zwiększania ilości mieszkań dostępnych w ofercie mieszkań komunalnych i socjalnych – mówi Alicja Bittner, inspektor referatu prasowego Kancelarii Prezydenta Miasta Gdańska. – Został uruchomiony Gdański Program Mieszkalnictwa Społecznego na lata 2016-2023 dla osób oraz rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. Program ten dotyczy przede wszystkim osób i rodzin w trudnym położeniu: młodzież dorastającą w trudnych warunkach bez pomocy rodziców, osoby o specjalnych potrzebach, niepełnosprawni, osoby starsze, osoby zagrożone eksmisjami, osoby doświadczające bezdomności, czy wychodzące z uzależnień, ale też ofiary przemocy w rodzinie. Są nim także objete ofiary zdarzeń losowych i traumatycznych wydarzeń.

Mechanizm funkcjonowania Program Mieszkalnictwa Społecznego jest stosunkowo prosty. Miejskie służby lokalowe dbają o zabezpieczenie zaplanowanej liczby mieszkań dla najbardziej potrzebujących, a miejskie służby społeczne dokładają starań by lokale zostały przyznane w jak najszybszym czasie. Ważnym argumentem jest przy tym jak najszersza integracja społeczna i odzyskanie samodzielności życiowej przez beneficjentów programu. Współpraca instytucji odpowiedzialnych za politykę mieszkaniową i politykę społeczną ma służyć także lepszemu wywiązywaniu się mieszkańców z podstawowych obowiązków polegających na dbaniu o najmowane lokale miejskie oraz ponoszeniu za nie odpłatności.

Remonty mieszkań komunalnych

Miasto przeznacza duże środki na remonty mieszkań komunalnych. W 2017 r. Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych zaplanował na ten cele 22,2 mln zł, w co wliczone sa jednak także rozbiórki budynków po wykwaterowaniu i zagospodarowanie terenu oraz remonty obiektów zabytkowych. Ratusz zakłada, że wyremontowanych i oddanych zostanie w tym roku 300 lokali. Kolejnych 300 zostanie przystosowanych do użytkowania do końca 2018 roku.

Remonty lokali z zasobów komunalnych wykonują zarówno firmy wyłonione w ramach przetargów oraz Grupa Remontowa, utworzona w GZNK – wyjaśnia wyjaśnia Ewa Sienkiewicz, zastępca dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych GZNK. – Na starcie liczyła ona 60 pracowników rekrutowanych z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku, obecnie zatrudnia 64 osoby. W roku 2016 nasi pracownicy wyremontowali 55 lokali mieszkalnych oraz 3 użytkowe. Całkowitej renowacji poddano również 17 lokali użytkowych oraz mieszkań zalanych podczas ubiegłorocznej ulewy. To pokazuje, że Miasto Gdańsk konsekwentnie prowadzi działania zmierzające do zapewnienia potrzeb lokalowych chcącym z tej pomocy skorzystać.

Dolne Młyny

Jedną ze świeżo oddanych inwestycji przeznaczonych dla osób w trudnej sytuacji życiowej jest budynek przy ulicy Dolne Młyny. W październiku do budynku, w którym jest 25 mieszkań i świetlica, a obok także plac zabaw, ogródek do wspólnych upraw oraz altanę ogrodową, wprowadzili się nowi lokatorzy. Łączy ich to, że dzięki ciężkiej pracy nad sobą wyszli na prostą po trudnych życiowych przejściach.

Na liście lokatorów znalazły się między innymi osoby wychowane w pieczy zastępczej (obecnie pracują i zakładają własną rodzinę), dotknięte problemem alkoholizmu (ale od lat nie pijące i posiadające dobrą opinię w miejscu zatrudnienia), ofiary przemocy domowej, niepełnosprawni będący jednak w stanie spróbować samodzielnego życia, a także były przestępca, który odsiedział wyrok w zakładzie karnym, mieszkał w ośrodku społecznym, zerwał jednak ze złym towarzystwem, ma pracę i szefowie są z niego zadowoleni.

Lokatorzy są formalnie najemcami tych lokali, ale płacą ulgowe stawki w porównaniu z obowiązującymi na rynku. Ceny za gaz i energię elektryczną są jednak takie, jak dla wszystkich.

Warto przy tym podkreślić, że w tym konkretnym przypadku władze miasta nie ograniczyły się do oddania mieszkań. Specjalni asystenci ianimatorzy pracować będą z mieszkańcami objętymi kontraktami przy zastosowaniu takich metod, jak trening umiejętności społecznych, działania motywujące, wspierające i monitorujące uczestnika w jego drodze do usamodzielnienia.

Najważniejszym dla mnie elementem Gdańskiego Programu Mieszkalnictwa Społecznego jest stworzenie dla wielu osób i rodzin w trudnej sytuacji życiowej szansy i perspektywy na funkcjonowanie w środowisku a nie specjalnie do tego celu tworzonych instytucjach – podkreśla Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska

Komu przysługuje lokal socjalny?

Lokale socjalne wynajmowane są w pierszej kolejności osobom i rodzinom pozostającym w niedostatku i zamieszkującym z zamiarem stałego pobytu na terenie Miasta Gdańska, które:

  • otrzymały wyrok orzekający o przymusowym opróżnieniu lokalu wraz z przyznaniem prawa do lokalu socjalnego;

  • nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i znajdują się w niedostatku (dotyczy to także osób, którym została wypowiedziana umowa najmu, jeżeli osobom tym lub osobom wspólnie zamieszkującym w lokalu nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub domu mieszkalnego);

  • używają lokalu bez tytułu prawnego i które pozostają w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w lokalu, w najem którego nie wstąpiły po śmierci najemcy, oraz które utraciły prawo na skutek zaległości w opłatach związanych z używaniem lokalu;

  • są rekomendowane do udzielenia pomocy mieszkaniowej w tej formie po zakończeniu udziału w programach społecznych, realizowanych na zlecenia Miasta Gdańska,

  • są ofiar przemocy domowej (na podstawie rekomendacji MOPR).

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda