Galeria Palowa – serce gdańskiego dziedzictwa. Wkrótce otwarcie
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otwiera dnia 18 stycznia 2018 r. Galerię Palową. W odnowionych, gotyckich pomieszczeniach zobaczymy nie tylko wystawy czasowe, ale także ciekawe elementy architektoniczne, które odsłoniono podczas prac konserwatorskich. Sala wystaw czasowych w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska to jeden z najważniejszych projektów, które w zamierzeniu mają zmienić poruszanie się turystów po zabytkowym obiekcie.
Galeria Palowa to nowa nazwa Komory Palowej, w której do końca 2014 r. mieściła się restauracja „Palowa”. Po przejęciu pomieszczeń przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska pozyskało środki z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 i przeprowadziło prace konserwacyjno-modernizacyjne, dzięki którym na 200 m2 prezentowane będą wystawy czasowe. Przestrzeń została także zaadaptowana pod potrzeby osób niepełnosprawnych. Zwiedzający znajdą tu także kasy i sklep muzealny. Całość prac to koszt ok. 2 350 000 zł brutto.
Tradycja i nowoczesność – na dotyk
Pod posadzką Galerii Palowej odkryto na przełomie lat 80.-90. XX w. najstarsze, datowane wstępnie na lata 30. X w., ślady osadnictwa w Gdańsku. Po wybudowaniu Ratusza w jego wnętrzach mieściła się m.in. komora palowa, w której pobierano opłaty od ilości i typu towaru wwożonych statkami do Gdańska przez szyprów z całej Europy. To też jedyne miejsce w Ratuszu Głównym Miasta Gdańska, które nie ucierpiało znacząco w wyniku alianckich i sowieckich zniszczeń powstały w czasie II Wojny Światowej. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
- Galeria Palowa to miejsce, gdzie tradycja przeplata się z nowoczesnością. Pod posadzką z wapnia olandzkiego znajduje się cała nowoczesna infrastruktura, np. system klimatyzacyjny oraz systemy elektroniczne, ale najważniejsze jest dziedzictwo Gdańska. Wyeksponowaliśmy piękno gotyku: dawne przejścia, pozostałości dawnych wrót i okien pokazywane przez zmianę w fakturze i strukturze cegieł, najstarszy gdański drewniany strop i XV-wieczne malowidła ścienne. Każdy z odwiedzających będzie mógł dotknąć niemalże wszystkich elementów stanowiących 700-letnią historię Gdańska – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.
Serce gdańskiego dziedzictwa dla gdańszczan
Na blisko 200 m2 zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawy czasowe nawiązujące do dziedzictwa Gdańska. Podczas otwarcia pomieszczeń w dnia 18 stycznia 2018 r. przez ponad dwa miesiące w Muzeum będzie można zobaczyć wystawę, na której będą rzadko pokazywane srebra z Zamku Królewskiego na Wawelu oraz historie ludzi z nimi związanych. Planowane są kolejne.
- Galeria Palowa ma być sercem gdańskiego dziedzictwa. Chcemy pokazywać w niej to co w Gdańsku najpiękniejsze, dlatego dzięki uprzejmości Zamku Królewskiego na Wawelu otrzymaliśmy eksponaty, z których część nigdy nie opuściła zamkowego skarbca. To wszystko robimy po to, aby pokazać historię naszego miasta i jego serca nie tylko turystom z kraju i ze świata. Robimy to z myślą o gdańszczanach – mówi Waldemar Ossowski.
Podróż do wnętrza miasta w Muzeum Gdańska
Otwarcie Galerii Palowej to tylko początek daleko idących zmian. W przyszłych latach w Ratuszu ma powstać wystawa stała „Gdańsk. Podróż do wnętrza miasta”. Koncepcja powstaje pod szyldem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, ale zobaczymy ją już w Muzeum Gdańska. Ta ostatnia to nowa nazwa instytucji kultury, która zostanie wprowadzona do końca I kwartału 2018 r.
- Scenariusz wystawy stałej ma powstać do marca 2018 r. Ma ona opowiadać o społecznościach gdańszczan i samorządności miasta. Zabytkowe wnętrza, np. Sala Czerwona mają się stać integralną częścią nowej, ciekawszej opowieści. W przeciągu najbliższych lat postaramy się oddać „Podróż do wnętrza miasta” zwiedzającym. Będzie to miało miejsce pod szyldem nowej instytucji, tj. Muzeum Gdańska. Tak będzie się nazywać nasze Muzeum w przyszłym roku – deklaruje Waldemar Ossowski.
Autorka fotografii: Daria Kula