mobile

Free European Media – międzynarodowa konferencja w Gdańsku

W Gdańsku ponownie odbędzie się  Konferencja Wolnych Mediów Europejskich. Wydarzenie zaplanowano na 17-18 marca w Europejskim Centrum Solidarności. Jedną z prelegentek będzie Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej. Rejestracja na wydarzenie ruszyła w poniedziałek, 7 lutego.

Informacja prasowa
TAGI
Free European Media – międzynarodowa konferencja w Gdańsku

Na kolejną edycję Wolnych Mediów Europejskich 2022 do Gdańska przyjadą dziennikarze, przedstawiciele mediów i organizacji dziennikarskich, aktywiści, oraz politycy.

- Mamy do czynienia z upadkiem demokracji europejskich, sytuacją wymagającą wzmocnienia wszystkich instytucji i mechanizmów wspierających obywateli i dialog na rzecz demokracji. Wolne media i wolne dziennikarstwo są fundamentalnymi kamieniami węgielnymi tego rozwoju. Dlatego konferencja Wolnych Mediów Europejskich w Gdańsku jest kluczowa i aktualna. Uważam, że jest to niezwykle ważne, aby UE umieściła wolne media na pierwszym miejscu naszego programu - mówi prezes Europejskiej Federacji Dziennikarzy (EFJ). - Bardzo się cieszę, że nasza Konferencja Wolnych Mediów Europejskich może się ponownie odbyć w Gdańsku. Wierzę, że goszcząc w tak wielkim i symbolicznym miejscu jakim jest Europejskie Centrum Solidarności, konferencja będzie miała wpływ zarówno na demokracje europejskie w ogóle, a w szczególności na takie kraje jak Polska – dodaje prezes Mogens Blicher Bjerregård.

Program wydarzenia

Punktem kulminacyjnym konferencji będzie wystąpienie Very Jourovej, wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej, która ma przedstawić i omówić planowaną europejską ustawę o wolności mediów. Patrick Penninckx, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Rady Europy, przedstawi nowe rekomendacje wspierające rozwój Wolnych Mediów.

Wśród głównych wątków moderowanych przez Ricardo Gutiérreza, sekretarza generalnego EFJ, znajdzie się również temat dotyczący sposobu, w jaki media poprzez mechanizm samoregulacji powinny stawić czoła wyzwaniom. Organizatorzy podkreślają również wagę i potrzebę budowania zaufania między dziennikarzami/mediami a ich odbiorcami.

Odbędzie się także osobna debata na temat mediów w Polsce, którą poprowadzi Grzegorz Nawrocki, a także slot na temat umiejętności korzystania z mediów, jako jednego z głównych narzędzi wspierania wolnych mediów, moderowany przez Maję Mazurkiewicz z Alliance4Europe i Free European Media. Dotarcie do obywateli, zaangażowanie czytelników, słuchaczy i widzów. Umiejętność korzystania z mediów to nie tylko nauka, to mechanizm zwiększania wiarygodności – wskazują organizatorzy w podsumowaniu konferencji.

Jak podkreśla komitet organizacyjny konferencji, uczestnicy Konferencji Wolnych Mediów Europejskich, wywodzący się z różnych organizacji europejskich, zaproponują konkretne działania, które oni sami jak i inne organizacje powinni podjąć, aby sprostać stawianym wyzwaniom.

Prelegenci

  • Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska
  • Mieczyslaw Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego
  • Věra Jourová, Wiceprzewodnicząca Komisji
  • Mogens Blicher Bjerregård, Prezes Europejskiej Federacji Dziennikarzy
  • Patrick Penninckx, Kierownik Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Rady Europy
  • Yannis Kotsifos, Prezes Zarządu ECPMF (Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów)
  • Ricardo Gutiérrez, Sekretarz Generalny Europejskiej Federacji Dziennikarzy
  • Adeline Hulin, Specjalista ds. Projektu UNESCO ds. Wolności Wypowiedzi
  • Anna Kireeva, Barents Press Russia (Prasa Barentsa Rosja)
  • Gunta Sloga, Bałtyckie Centrum Doskonałości Mediów
  • Gulnara Akhundova, Kierownik działu Global Response, International Media Support
  • Lucie Sýkorová, Przewodniczący Rady Nadzorczej ECPMF (Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów)
  • Maja Sever, Prezes Chorwackiego Związku Dziennikarzy
  • Tine Johansen, Prezes Duńskiego Związku Dziennikarzy – i wielu innych.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.freeeuropean.media.

Rejestracja na wydarzenie

Po raz drugi w Gdańsku

Pierwsza edycja konferencji odbyła się w Gdańsku, w dniach 15-16 marca 2018, również w Europejskim Centrum Solidarności, kolejna zaplanowana na 12-13 marca 2020 została odwołana ze względu na pandemię.

Pierwsza edycja konferencji została bardzo entuzjastycznie przyjęta przez międzynarodowe środowisko dziennikarskie. Temat niezależności i wolności mediów w dzisiejszych czasach wydaje się być wciąż aktualny. Tematem przewodnim konferencji było znaczenie wolnych mediów i zagrożeń stwarzanych przez szerzącą się propagandę, mowę nienawiści i fałszywe wiadomości (fake news). Uczestnicy dyskutowali także nad zagadnieniem dotyczącym wolności i niezależności mediów w dzisiejszym świecie oraz ich znaczenia dla rozwoju i utrzymania demokracji. Gościem honorowym był były prezydent RP – Lech Wałęsa.

Partnerzy

Konferencja Wolnych Mediów Europejskich jest organizowana przez Europejską Federację Dziennikarzy oraz Wolne Media Europejskie wraz z partnerami: Komisją Europejską (KE), Radą Europy (RE), Europejskim Centrum Wolności Prasy i Mediów (ECPMF), Nordycką Radą Ministrów (NMR), Skandynawskie Centrum Dziennikarskie (NJC), Województwem Pomorskim, Europejskim Centrum Solidarności i miastem Gdańsk.

Szczegółowych informacji udzielają:

Fot. UMG 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda