mobile

Festiwal NARRACJE Poza sezonem. Brzeźno

Jakie Brzeźno Poza sezonem pokażą artyści i artystki tegorocznych NARRACJI? Trasa festiwalu wiedzie przez Park Brzeźnieński z jego charakterystycznymi elementami: bunkrami, kolumnadą i altaną, wzdłuż plaży, ale także wśród podwórek między domkami rybackimi i blokami. Wędrówka po artystycznych instalacjach i interwencjach zakończy się w legendarnym niegdyś Night Clubie Balladyna, który jest reaktywowany na czas trwania festiwalu. 17 i 18 listopada Instytut Kultury Miejskiej oraz Gdańska Galeria Miejska zapraszają na dziewiątą edycję Festiwalu NARRACJE.

Informacja prasowa
TAGI
Festiwal NARRACJE Poza sezonem. Brzeźno

- Podczas dziewiątej edycji Festiwalu NARRACJE podążymy marzeniem nadmorskich wakacji: wielokrotnie przywołana zostanie przedwojenna, uzdrowiskowa historia dzielnicy, na którą spojrzymy jednak z perspektywy współczesnej. Na opowieść o Brzeźnie złożą się prace artystek i artystów wskazujące na zapisane w miejskiej tkance anegdoty i ujawniające liryczne potencjały pozornie zwykłych miejsc. Bohaterami tej opowieści będą zarówno – a może przede wszystkim – mieszkańcy dzielnicy, jak i przybyli na festiwal widzowie razem z całym spektrum przeżyć i emocji, których podczas NARRACJI doświadczą. W szerszej perspektywie udział w festiwalu będzie okazją do refleksji nad rozwijającą się w tym miejscu turystyką wraz z jej pozytywnymi i negatywnymi skutkami – opowiada kuratorka NARRACJI, Anna Czaban.

Trasa NARRACJI rozpoczyna się na placu przed Domem Zdrojowym przy ul. Zdrojowej 2 w Brzeźnie. 17 i 18 listopada o godz. 18.00 ruszą stąd spacery z kuratorką, która oprowadzi uczestników po festiwalowych instalacjach. W godzinach 18.30-22.00 (co 15 minut) ruszać stąd będą kolejne spacery, podczas których przewodnicy opowiedzą o specyfice tegorocznych prac. - Zapraszamy także osoby anglo- i rosyjskojęzyczne na specjalnie dla nich przygotowane spacery, które w piątek i sobotę rozpoczną się o godzinie 19.30. Tradycyjnie nie zabraknie też pełnych atrakcji spacerów dla najmłodszych uczestników NARRACJI i ich opiekunów. Każdego wieczoru edukacyjne wyprawy rozpoczną się o 18.30 i 20.30. – mówi producentka NARRACJI, Joanna Weltrowska.

Jak co roku prace prezentowane podczas NARRACJI, czerpiąc z przeszłości miejsca, inspirując się opowieściami i ludźmi - sprawią, że dobrze znane okolice dzielnicy rozbłysną w nowym kontekście. Podczas festiwalu zobaczymy zarówno wielkoformatowe projekcje wideo, instalacje i obiekty site-specific, jak i bardziej intymne performanse i happeningi. Umiejscowiona w parkowej altanie praca Maurycego Gomulickiego nawiąże do przedwojennego pomnika 17. Pułku Artylerii Ciężkiej, który zburzony został na przełomie lat 50-tych i 60-tych; dzięki instalacji dźwiękowej Adama Gołębiewskiego charakterystyczna kolumnada w Parku im. Haffnera zabrzmi zapętlonym dźwiękiem oddechu; rzeźba Norberta Delmana przywoła - i wyniesie na piedestał - drugoplanową zwykle postać rehabilitantki. Szereg prac przywoła słodko-gorzkiego ducha letniska: brunatnoszara, smakująca lukrecją i salmiakiem wata cukrowa Diany Rönnberg będzie jesiennym powrotem do letnich wspomnień, „Herbstferien” Ewy Grudniewskiej na dwa wieczory stworzy artystyczną namiastkę kurhausu. Dzięki NARRACJOM kuracyjne Brzeźno przełomu XIX i XX wieku przenikać się będzie z Brzeźnem, jakie znamy dziś - w wakacje pełnym letników, poza sezonem na powrót żyjącym życiem swoich mieszkańców.

Podczas festiwalu uczestnicy i uczestniczki będą mieli możliwość zobaczyć 21 projektów artystów z Polski i z zagranicy. Wśród artystów i artystek tegorocznych NARRACJI znaleźli się Ewa Rudnicka, Dominika Olszowy, Stach Szumski, Rafał Dominik, Maurycy Gomulicki, Rafał Gołębiewski, Ursula Mayer, Norbert Delman, Katarzyna Krakowiak, Diana Rönnberg, Laura Grudniewska, Kaja Cykalewicz-Lycak, Iza Rogucka, Magda Jędra, Natalia Uryniuk, Lola Gonzàlez, Jerzy Bohdan Szumczyk, Wojciech Bąkowski, Meris Angioletti, Teatr Cantabile 2, Michał Grzymała.

W programie NARRACJI znajdują się również aktywności dla dzieci – wstęp na wydarzenia dla najmłodszych jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Morska wyprawa w najciekawsze zakątki Brzeźna; warsztat plastyczny (tworzenie statku do dalekiej wyprawy z kolorowego papieru, krepiny, bibuły, farby, sznurków, kredek i flamastrów). Prowadzenie: Natalia Cieszyńska; lokalizacja: Dom Sąsiedzki „Przy Północnej”, ul. Północna 5 (siedziba Fundacji „Sprawni Inaczej”). Warsztat odbywa się w godzinach 18.00-21.00 i dołączyć do niego można w dowolnej chwili.

Balticarium – najciekawsze zwierzęta Bałtyku; wykład i warsztaty dla dzieci w wieku 7-10 lat Prowadzenie: Natalia Uryniuk; lokalizacja:Dom Sąsiedzki „Przy Północnej” (siedziba Fundacji „Sprawni Inaczej”), ul. Północna 5. Warsztat rozpoczyna się o godzinie 19.00 i trwa 2 h.

Tutejsi dawni; warsztaty dla dzieci w wieku 7-13 lat (robienie kukiełek). Prowadzenie: Magdalena Korbuszewska; lokalizacja: Dom Sąsiedzki „Przy Północnej” (siedziba Fundacji „Sprawni Inaczej”), ul. Północna 5. Warsztaty rozpoczynają się o 19.00 i 21.00 i każda odsłona trwa do 1,5 h.

Spacer edukacyjny dla dzieci z rodzicami. Prowadzenie: Marta Karalus i Maria Niemyjska. Zbiórka i start: plac przed Domem Zdrojowym, ul. Zdrojowa 2. Każdego wieczora spacery ruszają dwukrotnie, o godz. 18.30 i 20.30.

Wydarzeniem towarzyszącym NARRACJI jest spektakl Teatru Seniora „Pełnoletni” pt. Stara Kamienica, który premierowo zaprezentowany zostania 18 listopada o godzinie 17.00 w siedzibie Projektorni Gdańskiego Archipelagu Kultury, przy ul. Dworskiej 29 A. Scenariusz napisał zespół Teatru Seniora wraz z Eweliną Damps, która jest również reżyserką przedstawienia; muzykę skomponował Paweł Zagańczyk.

Na wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach festiwalu wstęp jest bezpłatny, a zapisy obowiązują wyłącznie na przedstawienia Teatru Cantabile 2 (informacje i zapisy: www.bit.ly/narracjecantabile).

Punkt informacyjny mieści się na placu przed Domem Zdrojowym (ul. Zdrojowa 2). Punkt działa w godzinach 18.00-24.00 i można w nim pobrać ulotkę NARRACJI, zakupić torby festiwalowe oraz uzyskać wszystkie niezbędne informacje.

Klub Festiwalowy znajduje się w budynku dawnego Night Clubu Balladyna (al. Hallera 232). Tu znajdzie się też strefa gastronomiczna, foodtrucki z daniami dla wegan, wegetarian i osób jedzących mięso..

Komunikacja miejska umożliwia dojazd do początkowego i powrót z końcowego przystanku trasy festiwalowej:

- start trasy znajduje się na placu przed Domem Zdrojowym (ul. Zdrojowa 2) – w pobliże dojechać można tramwajami nr 3, 5 i 8 lub autobusami nr 148 i 188. Należy wysiąść na przystanku „Brzeźno”;

- zakończenie trasy znajduje się w okolicy Klubu Festiwalowego (al. Hallera 232) – w pobliżu kursują tramwaje nr 3, 5 i 8 oraz autobusy nr 148, 188, jak również autobusy nocne N2 i N12. Należy wysiąść/wsiąść na przystanku „Dworska”.

Kawiarnia Przystanek Kawa (ul. Zdrojowa 2) podczas trwania Festiwalu otwarta będzie do godz. 24.00. Na miejscu kupić można m.in. specjalną Narracyjną Kawę.

Fotografia: Dawid Linkowski

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda