Festiwal Czytelniczy Sztuka Czytania 2017 / REPORTAŻ
Szósta edycja Festiwalu Czytelniczego Sztuka Czytania odbędzie się w dniach 23-25 listopada. W tym roku na warsztat bierzemy reportaż. Ten coraz popularniejszy gatunek literacki ma już wielu wiernych fanów i cieszy się również coraz większym uznaniem krytyków. Dowodem na to może być chociażby główna nagroda Literackiej Nagrody Nike 2017 dla Cezarego Łazarewicza za reportaż „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”.
Sztuka pisania reportaży jest prawdziwym rzemiosłem i umiejętnością, które posiadają wybrani. Tradycja polskiego reportażu ma głębokie korzenie ale też od kilku lat możemy obserwować nową falę reportażystów, którzy z powodzeniem weszli na rynek wydawniczy.
Tegoroczna edycja festiwalu to zestawienie wielu nazwisk z jeszcze większego grona uznanych, jak również debiutujących reportażystów. Będzie to wyjątkowa okazja do dyskusji z autorkami i autorami reportaży, dla których literatura faktu i umiejętność zbierania rzetelnych materiałów oraz opisywania aktualnych problemów społeczno-obyczajowych są najistotniejsze.
Wśród gości festiwalowych m.in.: Cezary Łazarewicz, Jarosław Mikołajewski, Kamil Bałuk, Marta Abramowicz, Aleksandra Boćkowska.
Festiwal Czytelniczy Sztuka Czytania to kompleksowy projekt, którego celem jest utrwalanie nawyku korzystania z bibliotek jako miejsc zapewniających nie tylko dostęp do literatury ale również zapewniających rozrywkę, umożliwiających rozwijanie zainteresowań i obcowanie z drugim człowiekiem oraz edukację literacką i kształtowanie kompetencji kulturowych mieszkańców Trójmiasta i okolic. Program festiwalu skonstruowany jest tak, aby objąć jak najszerszą grupę odbiorców, a jego program co roku budowany jest na podstawie najczęściej wypożyczanych i popularnych wśród gdańszczan książek.
PROGRAM FESTIWALU
czwartek (23 listopada) – Biblioteka pod Kotem i Myszą; ul. Lelewela 21, Gdańsk-Wrzeszcz
godz. 17:00 – Piotr Lipiński; autor takich reportaży, jak „Cyrankiewicz. Wieczny premier”, „Anoda. Kamień na szańcu”, „Bierut. Kiedy partia była bogiem”
godz. 18:00 – Remigiusz Ryziński; autor reportażu pt.: „Foucault w Warszawie”
godz. 19:00 – Marcin Wójcik; autor takich reportaży, jak „Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu”, „W rodzinie ojca mego”
piątek (24 listopada) – Biblioteka Manhattan; ul. Grunwaldzka 82, Gdańsk-Wrzeszcz
godz. 17:00 – Paweł Smoleński; autor takich reportaży, jak: „Syrop z Piołunu”, „Irak”, „Izrael już nie frunie”
godz. 18:00 – Marta Abramowicz; autorka reportażu pt.: „Zakonnice odchodzą po cichu”
godz. 19:00 – Jarosław Mikołajewski; autor takich reportaży, jak: „Terremoto”, „Wielki przypływ”
godz. 20:00 – Cezary Łazarewicz ; autor takich reportaży, jak: „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” (Nagroda Literacka Nike 2017), „Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza”, „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie.”, „Ja. Rozmowa z Lechem Wałęsa”
sobota (25 listopada) – Filia Gdańska; ul. Mariacka 42, Gdańsk-Śródmieście
godz. 14:00 - Aleksandra Boćkowska; autorka takich reportaży, jak: „Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL”, „One za tym stoją”, „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL”
godz. 15:00 – Katarzyna Wężyk; autorka reportażu pt.: „Kanada. Ulubiony kraj świata”
sobota (25 listopada) – Biblioteka pod Żółwiem; ul. Św. Ducha 111/113, Gdańsk-Śródmieście
godz. 16:30 – Olga Gitkiewicz; autorka reportażu pt.: „Nie hańbi”
godz. 17:45 – Urszula Jabłońska; autorka takich reportaży, jak: „Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii”, „Walka jest kobietą”
godz. 19:00 – Kamil Bałuk; autor reportażu pt.: „Wszystkie dzieci Louisa”