Emiter i MAPA w IKM - koncert
Dźwiękowa ekonomia punk rocka, surowy minimalizm ulicy i elastyczne riffy to właśnie formuła MAPY, czyli projektu Paula Wirkusa (Kolonia, Niemcy) i Marcina Dymitra aka emiter (Gdańsk, Polska). 16 maja, o godz. 20.00 w Instytucie Kultury Miejskiej połączą siły i zgrają wspólnie po 19 latach przerwy. Bilety w cenie 10 zł dostępne online https://mapawikm.evenea.pl/ do 15 maja oraz w IKM w dniu koncertu.
Po 19 latach od ukazania się legendarnego albumu Fudo MAPA wraca z nowym materiałem NO AUTOMATU - punk, jazz, muzyka elektroakustyczna i elementy instrumental hip-hop to obszar, po którym porusza się zespół. W 2017 MAPA redukuje awangardę, jazz oraz punk do czystej energii. - Minimalistyczny set-up składający się tylko z kilku wyselekcjonowanych, analogowych instrumentów elektronicznych, umożliwia absolutną prezentację osobowości obu muzyków, którzy bazując na elementarnych rytmach wykonują riffowe, witalne, pełne nieoczekiwanych zwrotów, zawsze otwarte na interpretacje kompozycje – czytamy w opisie wydawnictwa. Wydawcą płyty jest Gusstaff Records. Płyta trafi do europejskiej dystrybucji m.in. BROKENSILENCE (Germany, Austria, Switzerland), KUDOS (UK, rest of Europe, overseas).
Podczas koncertu usłyszymy również najnowsze wydawnictwo emitera, sinus balticus (2017). - To płyta odnosząca się do geograficznej i metaforycznej „przestrzeni” północy i Morza Bałtyckiego. Inspirowana krajobrazem i pejzażem dźwiękowym, miejscem na styku lądu i morza, stanem kiedy spoglądamy daleko i widzimy wodę aż po horyzont. Obraz morza, jego nieustanny ruch rezonuje: uwalniają się myśli, otwiera się wyobraźnia. Ten archaiczny ruch wody i słowa takie jak "głębia", "toń" niosą legendy, historie i mity. Być może głębiny kryją nieznane istoty i stwory. Staram się odnaleźć przez język muzyki wyjątkową atmosferę północy – mówi Emiter.
Emiter - muzyk, improwizator. Emiter porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących naszemu życiu. Emiter używa i łączy różne jakości – lo-fi/ hi-fi, czy też dźwięki powszechnie uznawane za zakłócenia. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Współpracuje z artystami wizualnymi i tancerzami m.in. Anną Baumgart, Joanną Rajkowską, Adamem Witkowskim, Ludomirem Franczakiem, Risą Takitą, Jackiem Krawczykiem oraz poetą Marcinem Świetlickim i pisarzem Danielem Odiją, z którym tworzy literacko-muzyczną formację Linie Północne oraz projekt Słuchaj uchem - cykl słuchowisk na żywo.
Paul Wirkus - perkusista, kompozytor muzyki elektronicznej i teatralnej. Urodzony w Słupsku, gdzie zaczynał swoją karierę, występując w punkowej grupie Karcer. W 1989 roku wyemigrował do Niemiec. W Kolonii założył noise-rockowy zespół Spokój oraz zafascynował się współczesną muzyką elektroniczną, którą ostatecznie zaczął sam komponować. W 1998 roku ukazał się album Fudo duetu Mapa, który Wirkus współtworzył z Marcinem Dymiterem. Oprócz licznych nagrań solowych artysta ma na koncie również albumy nagrane wspólnie z Mikołajem Trzaską i Maciem Morrettim. Od 2011 roku związany ze sceną Lenz Teatro w Parmie.