Działania Straży Miejskiej w Gdańsku
Straż Miejska zapewni stałe zabezpieczenie przez 5 dni (31.10-04.11) przy trzech cmentarzach (przy ul. Łostowickiej, Srebrniki, Opackiej), a w dniu Wszystkich Świętych przy wszystkich cmentarzach.

W sumie w zabezpieczeniu będą uczestniczyły 73 patrole i 146 funkcjonariuszy
(na dwie zmiany: 7:00-15:00; 14:00-22:00).
Strażnicy Miejscy zadbają o porządek przy gdańskich nekropoliach. Będą zwracali uwagę na parkowanie aut wbrew przepisom, bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych, nielegalny handel oraz przypadki dewastacji. Pomogą też kierowcom mniej zorientowanym w obowiązujących czasowo zmianach w organizacji ruchu.
- Rejon zabezpieczenia:
Zabezpieczenie „Dnia Wszystkich Świętych” przez Straż Miejską obejmuje okres
od 29.10-04.11.2018r.
Stałym zabezpieczeniem patroli Straży Miejskiej zostaną objęte:
- rejon cmentarza Srebrzysko;
- rejon cmentarza Łostowice;
- rejon cmentarza w Gdańsku-Oliwie;
- rejon cmentarza Nowy Port (w dniu 01.11.2018 r.);
- rejon cmentarza „EMAUS” ul. Kartuska (w dniu 01.11.2018 r.);
- rejon cmentarza Garnizonowego (w dniu 01.11.2018 r.);;
- rejon cmentarza ul. Stoczniowców (w dniu 01.11.2018 r.);
- rejon cmentarza ul. Brzegi (w dniu 01.11.2018 r.).
Doraźnym zabezpieczeniem patroli Straży Miejskiej zostaną objęte:
- rejon cmentarza Parafialny Świętego Wojciecha;
- rejon cmentarza Parafialny w Kokoszkach;
- rejon cmentarza na Wyspie Sobieszewskiej;
- rejon cmentarza Stogi – Krakowiec.
I nasz tradycyjny, doroczny apel:
Przypominamy, apelujemy!
• 1 listopada w rejonie wielu cmentarzy zmieniona zostanie organizacja ruchu drogowego. Tego dnia kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na znaki i bezwzględnie unikać jazdy na pamięć.
• Z okazji Dnia Wszystkich Świętych uruchomione zostaną specjalne linie autobusowe i tramwajowe. Część pojazdów będzie kursować ze zwiększoną częstotliwością. By uniknąć korków i oszczędzić sobie szukania miejsca postojowego na zatłoczonych parkingach, na cmentarz warto wybrać się komunikacją miejską.
• O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać piesi. Tłok na parkingach i ulicach w rejonie nekropolii oznacza większe ryzyko potrącenia lub wypadku. Niezmotoryzowani muszą dać się dostrzec kierowcom! Ciemna odzież i jesienna szarówka niestety temu nie sprzyjają. Ale jest na to rada: doskonałym rozwiązaniem są elementy odblaskowe. Obowiązek ich używania ma każdy, kto po zmroku porusza się poza obszarem zabudowanym.
• Wcześnie zapadający zmrok, tłumy ludzi na cmentarzach oraz wzmożony ruch wokół nich to niestety doskonałe pole do działania dla złodziei. Rabusie zazwyczaj obserwują swoją potencjalne ofiary i czekają na chwilę nieuwagi. Dlatego też trzeba unikać noszenia portfeli i telefonów komórkowych w zewnętrznych albo luźnych kieszeniach. Torebek i saszetek nie należy odkładać na ławkę czy nagrobek choćby na moment. W samochodach w widocznych miejscach nie powinny leżeć wartościowe przedmioty.