Dyskusje publiczne na temat projektów planów w Matemblewie i Łostowicach
Biuro Rozwoju Gdańska zaprasza w tym tygodniu na dwie dyskusje publiczne. We wtorek (19 grudnia) odbędzie się dyskusja na temat projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Matemblewo rejon ulicy Jana Karskiego, a w środę (20 grudnia) – Łostowice Centrum w rejonie ulicy Niepołomickiej.
Obydwie dyskusje odbędą się w siedzibie BRG przy ul. Wały Piastowskie 24 (IV piętro) o godz. 17.00.
Matemblewo rejon ulicy Jana Karskiego
Projekt planu obejmuje teren niezainwestowany, porośnięty zielenią niską. Celem sporządzenia opracowania jest weryfikacja zapisów obecnie obowiązującego planu w zakresie dopuszczenia możliwości zlokalizowania budynku o trzech lokalach mieszkalnych wraz z lokalem usługowym. Projekt podtrzymuje możliwość realizacji ekstensywnej zabudowy mieszkaniowej. Wprowadza zapisy dotyczące zagospodarowania i formy zabudowy, kształtu i pokrycia dachów spójne z ustaleniami planu obowiązującego dla terenów sąsiednich. Nowa zabudowa, która będzie mogła powstać dzięki zapisom planu, będzie stanowić kontynuację zabudowy istniejącej w sąsiedztwie i tym samym zostanie zachowany harmonijny krajobraz Matemblewa.
Łostowice Centrum w rejonie ulicy Niepołomickiej
Projekt planu obejmuje teren, który obecnie jest częściowo zagospodarowany. Na niektórych działkach prywatnych znajduje się zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna i bliźniacza. Od strony ul. Wielkopolskiej jest zlokalizowany obiekt wielorodzinny z punktem usługowym na parterze, a od strony ul. Niepołomickiej – przedszkole. Projekt częściowo dotyczy terenu objętego ochroną konserwatorską dawnej zabudowy wsi Łostowice. Celem sporządzenia planu jest korekta parametrów zabudowy, zasad i warunków zagospodarowania dla terenu objętego ochroną konserwatorską, związana z pozytywną opinią Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków odnośnie możliwości niewielkiego zwiększenia intensywności zabudowy. W planie ustalono przeznaczenie mieszkaniowo-usługowe. Określono maksymalne nieprzekraczalne linie zabudowy oraz parametry i warunki, które pozwolą na realizację jedno- i wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowo-usługowej. Wprowadzono wymóg stosowania dachów stromych, dzięki czemu nowa zabudowa będzie nawiązywać do obiektów istniejących w sąsiedztwie. Ze względu na istniejące rozproszenie i formę okolicznych zabudowań ograniczono maksymalną powierzchnię zabudowy jednego obiektu w zabudowie wielorodzinnej oraz ustalono minimalne odległości między budynkami wielorodzinnymi.
Wyłożenie planów do 29 grudnia
Projekty planów oraz prognozy oddziaływania na środowisko wraz z uzgodnieniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku dotyczącymi zakresu i stopnia szczegółowości informacji zawartych w prognozach są udostępnione do publicznego wglądu w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska do 29 grudnia. Projektanci udzielają informacji od poniedziałku do piątku między godziną 9:00 a 15:00. Informacje dotyczące projektów planów są również dostępne na stronach: http://www.brg.gda.pl/plany/plan/matemblewo-rejon-ulicy-jana-karskiego, http://www.brg.gda.pl/plany/plan/lostowice-centrum-w-rejonie-ulicy-niepolomickiej oraz na bip.brg.gda.pl.
Zgłaszanie uwag – do 12 stycznia
Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego lub w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, może wnieść swoje uwagi. Należy złożyć je na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej wraz z adresem oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy. Ostateczny termin mija 12 stycznia 2018 r.
Uwagi dotyczące projektu planu należy kierować na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres mailowy: brg@brg.gda.pl. Uwagi dotyczące prognozy oddziaływania na środowisko należy składać na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres mailowy brg@brg.gda.pl.
21 dni na rozpatrzenie uwag
Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska na stronie internetowej http://bip.brg.gda.pl.