Dyrektor gdańskiej szkoły podstawowej uhonorowany Orderem Uśmiechu: wyróżnienie dla męża otwierającego dzieciom drzwi do świata marzeń
Dyrektor Kamil Gajewski ze szkoły podstawowej w Gdańsku został uhonorowany Orderem Uśmiechu za swoje wyjątkowe zaangażowanie w opiekę nad dziećmi, innowacyjne podejście do edukacji dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz działalność charytatywną. To wyróżnienie było ogromną niespodzianką, choć dyrektor wiedział o staraniach dzieci ze świetlicy w związku z wnioskiem
Dyrektor szkoły podstawowej w Gdańsku, Kamil Gajewski, został uhonorowany Orderem Uśmiechu.
W październiku 2022 roku, dzieci uczęszczające do świetlicy Morskiej Szkoły Podstawowej im. Aleksandra Doby, przygotowały obszerny wniosek do Kapituły Orderu Uśmiechu w postaci pięknie zilustrowanego albumu liczącego blisko 30 stron. W swoim podaniu, dzieci opisały, że dyrektor Kamil Gajewski to osoba, która już przed objęciem swojego obecnego stanowiska oddawała serce opiece nad podopiecznymi Pogotowia Opiekuńczego im. Borchardta w Gdańsku.
Podczas swojego kierownictwa w Szkole Podstawowej nr 69, wprowadził innowacyjny model edukacji włączającej dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Równocześnie kontynuował swoją działalność charytatywną i został uhonorowany tytułem Wolontariusza Roku 2019 przez Fundację Hospicyjną. Dzięki jego staraniom, do prowadzonej przez niego szkoły uczęszcza obecnie pięćdziesięcioro uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Kamil Gajewski, jak opisują dzieci, jest ciągle pełen energii. Przed świętami przebiera się za św. Mikołaja i własnoręcznie tworzy schronienia dla jeży oraz siedliska dla owadów w swoim wolnym czasie. Jego pozytywne podejście, dobroć i radość zarażają innych, a zawsze jest dostępny dla dzieci.
Dyrektor miał świadomość, że dzieci ze świetlicy przygotowują wniosek, ale otrzymanie Orderu Uśmiechu było dla niego nieoczekiwanym i ogromnym zaskoczeniem.
- O sprawie coś tam słyszałem, ale nie dzieliłem się tym faktem z nikim, bo myślałem, że jest tak wielu ludzi na świecie, których zasługi na rzecz dzieci są większe. Około 1000 wniosków rocznie spływa do Kapituły - mówi dyrektor Kamil Gajewski. - Robiłem swoje, czerpiąc olbrzymią frajdę z 24 roku pracy z dziećmi, a tu wczoraj otrzymałem od pana Kanclerza Marka Michalaka telefon z informacją, że kapituła doceniła dorobek przyznając mi tym samym order. Szok, nogi pode mną się ugięły, bo to przecież najważniejsze na świecie wyróżnienie które można sobie wyobrazić za pracę na rzecz DZIECI!.
Order uśmiechu
Order Uśmiechu, stworzony z inicjatywy redakcji „Kuriera Polskiego”, miał swój początek po wywiadzie z autorką Wanda Chotomską, która wspomniała o rozmowie z chłopcem przebywającym w szpitalu rehabilitacyjnym. Chłopiec wyraził chęć przyznania Orderu Uśmiechu postaci z popularnej bajki „Jacek i Agatka”, co zainspirowało dziennikarzy do pomysłu, aby to dzieci nagradzały dorosłych za ich dobre czyny.
Order Uśmiechu przyjmuje formę medalu z uśmiechniętym słońcem na awersie. Przyznaje go Międzynarodowa Kapituła, a kandydatów na laureatów zgłaszają same dzieci.
Pierwszym wyróżnionym w 1968 roku był prof. dr. Wiktor Dega, wybitny chirurg ortopeda z Poznania, który pomógł tysiącom dzieci w odzyskaniu zdrowia.
Do tej pory Order Uśmiechu został przyznany blisko 900 osobom z ponad 40 krajów. W gronie Kawalerów Orderu Uśmiechu znajdują się m.in.: papieże Jan Paweł II i Franciszek, Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, król Abdullah bin Abdulaziz Al Saud, znani pisarze jak Alina i Czesław Centkiewiczowie, Tove Jansson, Astrid Lindgren i Joanne Rowling, pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska, piosenkarki Majka Jeżowska i Eleni, aktywiści społeczni Janina Ochojska, Jerzy Owsiak, Pan Yapa i Marek Kotański, Irena Sendlerowa, oraz sportowcy Otylia Jędrzejczak i Robert Lewandowski.
fot. UMGda