Dwa dni ekstremalnego pływania w marinie za nami

4 i 5 lutego w gdyńskiej marinie odbyły się czwarte Międzynarodowe Zawody Pływania Zimowego – Gdynia Winter Swimming Cup BCT Series by Piotr Biankowski. W imprezie wzięło udział ponad 300 zawodników z całego kraju oraz goście zza granicy. Jak co roku zawodom towarzyszyła charytatywna zbiórka na rzecz Fundacji Ronalda McDonalda, aby rodzina mogła być razem.

informacja prasowa

Zawody rozegrane zostały na 25-metrowym torze specjalnie wybudowanym na tą okazję w gdyńskiej marinie, a lodowi pływacy ścigali się na dystansach 25 m, 50 m, 100 m, 250 m, 500 m oraz 1 km.

Jak na luty przystało, pływakom towarzyszyła niesamowita aura zmieniającej się pogody. W ciągu zaledwie 48 godzin sportowcy doświadczyli wszystkich możliwych warunków atmosferycznych. Były obfite opady śniegu, niesamowicie porywisty wiatr, momentami deszcz a w niedzielę słońce. Temperatura wody wyniosła zaledwie 2,54 stopnia Celsjusza, można więc śmiało powiedzieć, że było to prawdziwie ekstremalne zimowe pływanie.

Należy pamiętać, że impreza zawdzięcza swoją nietypowość właśnie wymagającym warunkom atmosferycznym oraz surowym zasadom, których przestrzegać muszą startujący. Podczas wyścigów uczestnicy mogą używać wyłącznie okularków pływackich, czepka oraz standardowych strojów kąpielowych. Pływanie w piankach oraz strojach neoprenowych jest niedozwolone.

W najcięższym i najbardziej wymagającym dystansie 1 km „Baltic Cold Beast” w kategorii OPEN triumfowali:

Kobiety:

1.       miejsce: Hanna Bakuniak (Astoria Bydgoszcz),
2.       miejsce: Aleksandra Kabelis (GWSC Team – organizator zawodów).
3.       miejsce: Izabela Babica (K.P. Żaglica Poznań).

Mężczyźni:

1.       miejsce: Marek Rother (Rother Team),
2.       miejsce: Tomasz Lutkowski,
3.       miejsce: Krzysztof Kubiak (K.P. Żaglica Poznań).

Pełne wyniki znaleść można TUTAJ.

Oprócz startów wyczynowych pływaków do rywalizacji przestąpiło również 6 najmłodszych zawodników, którzy 25 m dystans pokonywali w asyście rodzica. Wszyscy z nich otrzymali zaszczytny tytuł „Morświnka”. Dodatkową atrakcja przygotowaną przez organizatorów był start „SWIM FOR FUN”, którego uczestnicy pokonywali dystans 25 m w przebraniach.
Honorowy patronat objął nad nim sponsor główny zawodów – BCT Bałtycki Terminal Kontenerowy Gdyni, który wyróżnił najciekawsze przebrania. Nagrodę specjalną w tej klasyfikacji otrzymał Sopocki Klub Morsów.

Tytuł najlepszej zawodniczki otrzymała Karolina Szalast z GWSC Team, a najlepszym zawodnikiem został Paweł Bednarczyk z klubu Foki z zatoki Decathlon. Wyścig sztafetowy o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka zdobyła ekipa organizatorów GWSC Team. Na drugim miejscu uplasowała się Bydgoska sztafeta Almette, a trzecią lokatę zdobył klub AQUADO Świnoujście.