mobile
REKLAMA

Duża inwestycja w Porcie Gdańsk. Za pięć lat powstanie terminal pływający dla gazu LNG

Za ponad 800 milionów złotych w Porcie Gdańsk powstanie falochron o długości ok. kilometra na potrzeby terminala pływającego obsługującego gaz LNG. Za realizację tego zadania odpowiedzialny będzie Urząd Morski w Gdyni. Inwestycja ma być gotowa w 2027 roku.
 

Informacja prasowa
Duża inwestycja w Porcie Gdańsk. Za pięć lat powstanie terminal pływający dla gazu LNG

Rząd przyjął w ubiegłym tygodniu uchwałę ws. ustanowienia programu wieloletniego pn. „Budowa falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk”. Z budżetu państwa wydane zostanie na ten cel 856 mln .

Co to jest terminal pływający FSRU?

Inwestycja zakłada budowę falochronu o długości ok. 1000 metrów i obiektów towarzyszących. 

 

Dzięki tej infrastrukturze powstanie terminal pływający FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit). To statek magazynujący LNG (ang. Liquefied Natural Gas), czyli gaz w stanie ciekłym i posiadający instalację zmieniającą surowiec z formy skroplonej na gazową. Z jednostki FSRU paliwo będzie następnie wtłaczane do sieci przesyłowej.

 

Budowa w Gdańsku terminala FSRU ma charakter priorytetowy dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja przyczyni się do dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego do Polski, a tym samym uniezależnienia się od jednego dostawcy tego surowca.

Jak podaje spółka Gaz-System, terminal FSRU w Gdańsku będzie przystosowany do regazyfikacji na poziomie ok. 6,1 mld metrów sześciennych surowca rocznie. 

Jakie są plany inwestycyjne w zakresie przesyłu gazu w głąb lądu?

Aby terminal FSRU w Gdańsku spełniał w pełni swoje zadanie planowana jest także rozbudowa krajowego systemu przesyłowego gazu. 

 

Według informacji Gaz-System, aktualnie prace projektowe obejmują trzy inwestycje: gazociąg Kolnik – Gdańsk o długości ok. 35 km, gazociąg Gustorzyn – Wicko, odcinek Gardeja – Kolnik o długości ok. 86 km oraz gazociąg Gustorzyn – Wicko, odcinek Gustorzyn – Gardeja o długości ok. 128 km. 

 

We wrześniu 2020 r. trzej partnerzy - Port GdańskGaz-System oraz Urząd Morski w Gdyni - podpisali list intencyjny dotyczący budowy na terenie gdańskiego portu terminala FSRU. 

W sąsiadującej z Polską Litwie terminal FSRU zaczął swoją działalność w porcie w Kłajpedzie w grudniu 2014 r.

Według projektu uchwały Rady Ministrów, budowa falochronu pozwoli jednocześnie na wydzielenie i poszerzenie akwenu dla portu, co przyczyni się do powstania infrastruktury portowej. W efekcie zwiększy się dostępność portu w Gdańsku. A to przełoży się z kolei na większą ilość obsługiwanych statków, również tych o większym tonażu (statki o długości do 315 m i zanurzeniu do 13,5 m).

fot. AB Klaipėdos nafta

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda