mobile

Do Sopotu powraca festiwal "Dwa Teatry"

Do Sopotu wraca Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.  Podpisano stosowne porozumienie w tej sprawie.

 

mat.pras.
Do Sopotu powraca festiwal "Dwa Teatry"

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” wraca do Sopotu po czterech latach nieobecności. Trójstronne porozumienie w tej sprawie podpisali Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca funkcję prezydentki Sopotu, Paweł Majcher, redaktor naczelny Polskiego Radia S.A. i Tomasz Sygut, dyrektor generalny TVP S.A. Porozumienie jest deklaracją chęci współpracy przy organizacji festiwalu w Sopocie, w dniach 22-24 czerwca 2024 r., a także kontynuowania tej współpracy w latach 2025-2028.

– Dzisiaj jest święto teatru i święto Sopotu, ale przede wszystkim jest to święto niezależnej kultury – mówiła podczas konferencji prasowej Magdalena Czarzyńska-Jachimpełniąca funkcję prezydentki Sopotu. – Z wielkim niepokojem obserwowaliśmy jak w minionych latach najlepsze wydarzenia kulturalne były upolityczniane. Decyzja o przeniesieniu festiwalu do innego miasta była decyzją wyłącznie polityczną, a mieszkańcy Sopotu zostali ukarani za to, jakie mają poglądy – dodała Magdalena Czarzyńska-Jachim.

– Dziękujemy za możliwość powrotu do Sopotu, z którym Teatr Polskiego Radia jest związany od bardzo dawna. Myślę, że to spotkanie z teatrem w najpiękniejszym polskim mieście, przyczyni się do wzrostu znaczenia Teatru Polskiego Radia. Coraz więcej osób potrzebuje bowiem taki form jak teatr, słuchowisko radiowe czy reportaż, a Polskie Radio jest największym i niemalże jedynym twórcą tych form – powiedział Paweł Majcherredaktor naczelny Polskiego Radia S.A.

– Dzisiejszy dzień nie jest świętem polityki, to święto kultury i wielki dzień dla Teatru Telewizji Polskiej, któremu chcemy przywrócić jego wielkość i należne miejsce. Festiwal „Dwa Teatry” będzie jednym z pierwszych elementów na długiej drodze do odbudowy Teatru Telewizji i mogę już powiedzieć, że ta przyszłość rysuje się w kolorowych barwach. Wielu fenomenalnych artystów, których nie było w TVP przez ostatnich 8 lat, chce do nas powrócić – mówił Tomasz Sygutdyrektor generalny TVP S.A.

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej ma w Sopocie długą, niemal 20 letnią historię. Tylko trzy edycje wydarzenia, w latach 2021, 2022 i 2023, zorganizowano w Zamościu. „Dwa Teatry” zobaczymy ponownie w Sopocie w dniach 22-24 czerwca 2024 r. 

Pełny program festiwalu pozostaje jeszcze tajemnicą, wiadomo jednak, że wśród festiwalowych scen w Sopocie znajdą się m.in. Multikino i Teatr Atelier. Oprócz pokazów teatralnych i słuchowisk radiowych tradycyjnie zaplanowano także spotkania z aktorami i reżyserami teatru radiowego i telewizyjnego, a także gwiazdami polskiej sceny i ekranu. 

W konferencji prasowej w Państwowej Galerii Sztuki wzięli udział również: Juliusz Kaszyński, doradca, p.o. dyrektora – redaktora naczelnego Biura Programowego Polskiego Radia S.A., Adam Wojtyszko, dyrektor artystyczny Festiwalu „Dwa Teatry”, z-ca dyrektora Teatru Polskiego Radia, Sławomir Zieliński, dyrektor Biura Programowego TVP S.A. oraz Michał Kotański, dyrektor artystyczny Festiwalu Dwa Teatry, dyrektor Teatru Telewizji.

 

fot. UM Sopot

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda