Detale architektoniczne Wrzeszcza w cyjanotypii
Fotografie prezentowane na wystawie “Detale architektoniczne Wrzeszcza w cyjanotypii” to prace uczestników warsztatów, które pod tą samą nazwą odbyły się w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Gdańsk.
Obrazy zrealizowane w tej technice przedstawiają różne elementy wrzeszczańskiej architektury: wieżyczki willi, zdobione fasady, lampy uliczne, fragmenty ogrodzenia i wiele innych. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na zabytkową i historyczną architekturę Wrzeszcza oraz ocalenie jej od zapomnienia.
Cyjanotypia jest starodawną techniką fotograficzną, charakteryzującą się monochromatycznym obrazem w kolorze niebieskim. Wykorzystuje światłoczułość soli żelaza - obraz powstaje poprzez stykowe naświetlanie przedmiotów lub negatywów na papierze, który ciemnieje pod wpływem działania światła. Została wynaleziona przez Sir Johna Herschela, który opisał ją w 1842 roku.
Jednym z najwcześniejszych przykładów zastosowań cyjanotypii były prace zajmującej się amatorsko botaniką Anny Atkins, która wykorzystała ją do stworzenia ilustracji do swojej książki “British Algae: Cyanotype Impressions”, opublikowanej w latach 1843–1853. Była to pierwsza w historii książka ilustrowana fotografiami.
Uczestnicy wystawy: Paweł Jóźwiak, Bożena Kisiel, Adi Kordoński, Agnieszka Lewandowska, Dariusz Lisowski, Ewa Ostrowicka, Kinga Piskała, Alina Żemojdzin.
Wystawa będzie czynna od 20 do 25 maja w godz. 9:00-23:00
Wernisaż odbędzie się 19 maja o godz. 21:00.
Wystawa jest częścią programu Noc Wrzeszcza 2018