Czy widać zabory? Polska A i Polska B
Jeden kraj, dwa światy? Zarówno w debacie publicznej, jak i w codziennych rozmowach Polaków, od lat funkcjonuje pojęcie podziału naszego państwa na dwie części.
Mówi się w tym kontekście o różnicach społecznych, politycznych, ekonomicznych, gospodarczych, rozwojowych, historycznych, kulturowych, obyczajowych, komunikacyjnych, czasem wręcz cywilizacyjnych. Definicja ,,Polski B” przeszła do zbiorowej podświadomości w tak wyraźnym stopniu, że w niektórych kręgach stanowi upraszczające określenie tożsamości.
Najwyższy czas postawić sobie ważne pytania w tym temacie. Czy taki podział rzeczywiście istnieje? Czy dotyczy wschodu i zachodu Polski, czy może północy i południa? Według jakich kryteriów się zarysowuje? Jak duże są różnice regionalne? Jak zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat?
Już w czwartek 28 lutego o godzinie 17:00 w audytorium S-207 Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego na te i inne pytania odpowiedzą: historyk Tadeusz Stegner, literaturoznawca Artur Nowaczewski, socjolog Arkadiusz Peisert, politolog Jakub Potulski i ekonomista Przemysław Susmarski.
Organizatorem panelu dyskusyjnego jest Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Gdańskiego. To pierwsze wydarzenie projektu Forum, podejmującego ważne tematy społeczno-polityczne.