mobile

Co należy zrobić, aby założyć własną działalność gospodarczą?

Coraz więcej ludzi decyduje się na porzucenie pracy w korporacji i otworzenie własnej działalności gospodarczej. To dość drastyczny krok, radykalna zmiana w życiu. Chcą uciec od etatu, samodzielnie kreować swoją biznesową przyszłość.

Aleksandra Żarkiewicz
TAGI
Co należy zrobić, aby założyć własną działalność gospodarczą?

Zanim jednak rozpocznie się własną działalność gospodarczą, trzeba sobie zaplanować mały spacer po wszystkich urzędach. Brzmi to niezbyt dobrze, ale mamy dla Was małą radę: aby uniknąć kolejek do okienek, warto wcześniej, poprzez stronę internetową danej placówki, umówić sobie spotkanie. Wówczas bez zbędnego oczekiwania można podejść w konkretne miejsce. Poza tym panie obsługujące w okienkach w tych kwestiach są dość pomocne i wyrozumiałe.

Pierwszym krokiem jest rejestracja firmy w Urzędzie Miasta. Trzeba w tym momencie wypełnić formularz do ewidencji, który musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy, nazwę firmy, PESEL przedsiębiorcy, adres zamieszkania, adres siedziby firmy, rodzaj działalności określony zgodnie z symbolami Polskiej Klasyfikacji Działalności, miejsce wykonywania działalności oraz datę jej rozpoczęcia. Opłata za tę usługę wynosi sto złotych. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, zgłoszenia do ewidencji dokonuje każdy ze wspólników z osobna, podobnie jest z opłatą. Organ ewidencyjny wydaje zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej w ciągu maksymalnie 14 dni od złożenia wniosku, ale sprawy niewymagające prowadzenia postępowania wyjaśniającego są załatwiane w dniu dokonania zgłoszenia.

Kolejną czynnością, jaką należy wykonać jest odwiedzenie Urzędu Statystycznego w celu dokonania wpisu do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej, czyli nadanie numeru statystycznego REGON. Wniosek RG-1, w którym należy wskazać podstawowy rodzaj planowanej działalności musi się zgadzać z deklaracją dokonaną przy wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Do złożenia wniosku w Urzędzie Statystycznym potrzebować również będziecie dowodu osobistego i kserokopii zaświadczenia o wpisie do ewidencji. Wydanie numeru REGON następuje tego samego lub następnego dnia. Wydanie wniosku w tym przypadku jest bezpłatne.

Następnie należy założyć firmowe konto bankowe i zamówić pieczątkę. Posiadanie firmowego rachunku bankowego jest obowiązkowe. Trzeba także powiadomić odpowiednie organy o wszelkich zmianach dotyczących rachunku banku Waszego przedsiębiorstwa w terminie nie dłuższym niż 14 dni od powstania. Wybór placówki jest dowolny, warto jednak wcześniej zapoznać się z oferowanymi ofertami i wybrać tą najlepszą. Niezbędnym elementem działalności gospodarczej jest pieczątka. Wyrabiając pieczątkę samodzielnie, określa się dane, jakie będą się na niej znajdować. Mimo wszystko powinna ona zawierać- oznaczenie firmy, dane siedziby firmy, numer NIP i REGON. Taka usługa mieści się w kosztach około 30-50 złotych.

Czwartym punktem na liście jest Urząd Skarbowy, gdzie należy dokonać rejestracji NIP i wybrać formę opodatkowania (zasady ogólne, ryczałt przychodów ewidencjonowanych, kartę podatkową,19% podatek dochodowy, podatek od towarów i usług).

Należy pamiętać, że na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej można otrzymać od 20 do 40 tysięcy złotych bezzwrotnego wsparcia. To zależy od źródła, z którego chcemy skorzystać. System przyjdzie również z pomocą na początku działań biznesowych przedsiębiorcy. Wówczas nie należy się martwić, że zostanie się samemu.

Pomijając wszystkie powyższe punkty, należy zaznaczyć, że najważniejszym punktem jest decyzja. Decyzja, która zapada o założeniu takiej działalności. To działanie na dłuższą metę, nie można jej podjąć zbyt pochopnie. Trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw, a później podejmować kolejne kroki w kierunku założenia firmy. To, co robimy, musi sprawiać radość, a nie przymus. Nie po to rzuca się pracę etatową w korporacji, aby później ponownie robić to, czego się nie lubi. Inwestujmy w siebie i spełniajmy swoje marzenia, ale przemyślanie i z głową. Powodzenia!

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda