Budowa modułowego przedszkola przy ul. Kolorowej 14 w Gdańsku
Od kwietnia br. przy ul. Kolorowej w Gdańsku trwa budowa modułowego przedszkola z sześcioma oddziałami wraz z zagospodarowaniem terenu obejmującym place zabaw, parking oraz infrastrukturę towarzyszącą. Po przygotowaniu terenu wykonawca robót przystąpił do wykonania płyty fundamentowej przedszkola wraz z przyłączami, a następnie do montażu prefabrykowanych elementów budynku. Obecnie na terenie obiektu trwają prace wykończeniowe.
Celem inwestycji jest budowa sześciooddziałowego przedszkola modułowego zlokalizowanego przy ulicy Kolorowej 14 w Gdańsku.
Budynek przedszkola zaprojektowano jako jednokondygnacyjny obiekt ze skośnym dachem. Obiekt składać się będzie z 12 symetrycznych modułów konstrukcyjnych, ustawionych liniowo wzdłuż głównego korytarza, po obu jego stronach. Moduły grupowane po dwa, wyodrębnione zostały w liniowej strukturze obiektu poprzez rozbicie bryły za pomocą stref wejściowych a także uskoków w płaszczyźnie elewacji.
Dwa wejścia główne do przedszkola zlokalizowane zostały od strony wschodniej, natomiast od zachodniej umieszczono dwa wyjścia ogrodowe oraz po jednym wyjściu od strony południowej oraz północnej. Ponadto każdy oddział wyposażono w drzwi tarasowe, a jednocześnie ewakuacyjne, dając tym samym możliwość bezpośredniego wychodzenia na zewnętrzny taras z każdej z sal zabaw. Do wykończenia elewacji zastosowano tynki i drewno oraz blachę w formie paneli.
Budynek przedszkola stanowić będzie parterowy obiekt składający się z 6 modułów funkcjonalnych w tym:
• 3 moduły – przeznaczone na oddziały przedszkolne,
• moduł przeznaczony na salę wielofunkcyjną,
• moduł żywieniowy,
• moduł socjalno- administracyjny.
W obiekcie przewiduje się 6 oddziałów przedszkolnych, 25 dzieci w każdym oddziale, zawierających następujące elementy:
- salę zabaw
- węzeł sanitarny
- zaplecze na pomoce dydaktyczne i leżaki
- szatnię
W przedszkolu znajdować będzie się również moduł z wielofunkcyjną salą dydaktyczną - z przyległym, ogólnodostępnym węzłem sanitarnym (toaleta damska, męska oraz dla osób niepełnosprawnych), zapleczem – magazynkiem oraz wewnętrznym sanitariatem dla dzieci.
W ramach udzielonego zamówienia, po stronie wykonawcy robót leży również wykonanie układu drogowego stanowiącego dojazd do przedszkola. W czasie wykonywania prac drogowych, podczas niwelowania terenu, odkryta została nienormatywnie zagłębiona w gruncie sieć gazowa średniego ciśnienia, która nie spełnia wymogów dla gazociągów tego rodzaju. Z uwagi na brak możliwości zmiany układu drogowego, poprzez np. podniesienie niwelety drogi wewnętrznej, zdecydowano o przebudowie rurociągu, a następnie wykonaniu pozostałych robót objętych umową. Dodatkowo podczas prac przygotowawczych pod teren placu zabaw, stwierdzono występowanie zastoin wody oraz wysoki poziom wód gruntowych.
W celu wyeliminowania późniejszych niedogodności w użytkowaniu placu, zdecydowano o konieczności wymiany część gruntu na bardziej przepuszczalny, a także wykonaniu dodatkowego odwodniania terenu.
Z uwagi na konieczność wykonania powyższych działań termin budowy przedszkola został przedłużony do końca kwietnia 2018 r. W maju obiekt przekazany zostanie użytkownikowi, który przez okres wakacji będzie miał czas na organizację placówki. Wydłużenie terminu realizacji robót nie wpływa na planowane na 1 września otwarcie przedszkola.
Ilustracja pochodzi ze strony: http://www.elektroonline.pl/a/8001,Budownictwo-modulowe-oparte-na-kontenerach