Budowa Forum Gdańsk z nieprawidłowościami
Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków skontrolował biuro miejskiego Konserwatora Zabytków. Zakres kontroli obejmował sprawdzenie pod względem formalno-prawnym i merytorycznym prawidłowości przeprowadzonych postępowań administracyjnych w sprawie wydania pozwoleń na wykonanie robót budowlanych związanych z zagospodarowaniem terenu projektu budowlanego Wielofunkcyjnego Kompleksu Handlowo-Usługowego. Jak zaznaczają przedstawiciele pomorskiego konserwatora, decyzje te dotyczyły Kanału Raduni, nazywanym w nich „korytem edukacyjnym Kanału Raduni”.
Przypomnijmy, przebudowa kanału Raduni w związku z budową Forum Gdańsk, od wielu tygodni budzi w mieście kontrowersje. Aktywiści sprzeciwiają się zabudowie historycznego cieku wodnego. Nie rozwiały ich obaw ani rozmowy ani wizje w terenie. Dlatego miasto zleciło audyt dotyczący podejmowanych w sprawie decyzji, kontrowersyjną sprawą zainteresował się również prokurator.
Jednym z bardziej słyszalnych głosów niepokoju w sprawie przyszłości kanału Raduni był facebookowy wpis działaczy Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. „Gdy wydawało się, że od początku krytykowana przez nas inwestycja nie może być jeszcze gorsza, inwestor (czyli także władze miasta) uświadomiły nam, że jesteśmy w błędzie. Dlaczego? Jednym z niewielu pozytywnych akcentów tego betonowego sarkofagu jest historyczny kanał Raduni. Ten wytyczony w 1338 roku i wybudowany przez Krzyżaków kanał płynął spokojnie przez ponad 600 lat. Do dzisiaj. Właśnie zaczyna się jego betonowanie na potrzeby galerii handlowej, której udziałowcem jest miasto Gdańsk. Tak, mimo iż dotychczasowy projekt tego nie dopuszczał, a służby konserwatorskie sprzeciwiały się lata temu nawet przykryciu go dachem wewnątrz galerii, obecny projekt zakłada przykrycie kanału Raduni betonowymi płytami i puszczenie nad nimi sztucznej, kilku centymetrowej "fontanny" na kafelkach” - czytamy we wpisie FRAG.
Ostatecznie prezydent miasta zwrócił się do kancelarii prawnej w Warszawie o przeprowadzenie w Urzędzie Miejskim audytu wewnętrznego. Kontroli poddane mają zostać wszystkie procedury związane z wydanymi dotąd decyzjami dotyczącymi kanału.
Sprawą zainteresowała się też gdańska Prokuratura Okręgowa. Pod koniec września wszczęła śledztwo „w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego w związku z wydaniem we wrześniu 2015 roku opinii i zaleceń konserwatorskich do projektu koncepcyjno-architektonicznego budowy koryta edukacyjnego na odcinku kanału Raduni w rejonie inwestycji Forum Gdańsk wbrew Ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz warunkom konserwatorskim miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego”.
Tymczasem kontrola Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - poza drobnymi uchybieniami formalnymi np. brakiem terminu rozpoczęcia robót we wniosku - pokazała, że mogą istnieć podstawy do stwierdzenia nieważności wszystkich decyzji.
- Pierwotne pozwolenie na budowę wydawał WUOZ w Gdańsku, projekt zamienny procedował już konserwator miejski. Nie uchylił on jednak poprzedniej decyzji, tak by zgodnie z prawem wydać następne pozwolenie. Tym samym w obiegu prawnym pozostają dwa równoważne pozwolenia – tłumaczy Agnieszka Kowalska z PWKZ.
Dlatego w ocenie PWKZ decyzja pozwalająca na realizację „koryta edukacyjnego” jest niezgodna z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca.
W efekcie PWKZ skieruje sprawę wydanych pozwoleń do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort ten jest bowiem organem drugiej instancji dla pozwoleń wydanych przez konserwatora miejskiego.
Źródło fotografii: http://www.polskaniezwykla.pl/pictures/original/277036.jpg